Przekazanie specjalistycznej komory laminarnej Politechnice Bydgoskiej
07.12.2023
Zastępca Dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy ds. Laboratorium Joanna Rudnicka-Kucharska uczestniczyła w przekazaniu, w imieniu Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy, komory laminarnej. Podczas krótkiej uroczystości została ona przekazana Rektorowi Politechniki Bydgoskiej, prof. dr hab. inż. Markowi Adamskiemu. Specjalistyczny sprzęt trafił na wyposażenie infrastruktury badawczej na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt. W przyszłości ma także służyć do wspólnych przedsięwzięć badawczych wynikających z utworzenia Wydziału Medycznego.
Komora laminarna to urządzenie laboratoryjne zaprojektowane do utrzymania czystego środowiska pracy w celu ochrony próbek i środowiska przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi, zapewnia również wysoki stopień ochrony personelu. W związku z dynamicznie zmieniającymi się zadaniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej na przestrzeni lat, sprzęt został przekazany jako zbędny składnik majątku ruchomego, zgodnie z procedurą przeprowadzoną w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
- Bardzo się cieszymy, że komora laminarna trafiła do Politechniki Bydgoskiej, która zgodnie z warunkami przekazania jako pierwsza złożyła wniosek o nieodpłatne przekazania zbędnego środka trwałego, uzyskawszy tym samym pierwszeństwo otrzymania komory, która zwiększy potencjał dydaktyczny i naukowy w Katedrze Biotechnologii i Genetyki Zwierząt oraz wzmocni poziom bezpieczeństwa pracy – powiedziała Zastępca Dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy ds. Laboratorium Joanna Rudnicka-Kucharska, która reprezentowała Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy.
Rozbudowa infrastruktury badawczej, m.in. dzięki specjalistycznej komorze laminarnej pozwoli na większą optymalizację pracy.
- W szczególności chodzi o zakres kultur in vitro wykorzystujących uproszczone modele badawcze w postaci hodowli komórek oraz analiz z wykorzystywaniem mikroorganizmów. Zespół Katedry Biotechnologii i Genetyki Zwierząt realizuje szereg projektów dążących do poznania mechanizmów odpowiedzialnych za interakcję pomiędzy gospodarzem a mikrobiotą jelitową na poziomie in vitro oraz in vivo. To jeden z nielicznych zespołów badawczych w Polsce zajmujących się tym zagadnieniem na modelu zwierzęcym – mówił Rektor Politechniki Bydgoskiej, prof. dr hab. inż. Marek Adamski.
Politechnika Bydgoska dąży do wypracowania i utrzymania światowych standardów w zakresie badań laboratoryjnych oraz analiz molekularnych. To istotny filar uczelni z uwagi na realizowane już projekty badawcze i prace naukowe, a także kolejne przedsięwzięcia wynikające z utworzenia Wydziału Medycznego.