W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Chronicznej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)

trzecia środa listopada

Światowy Dzień Chronicznej Obturacyjnej Choroby Płuc obchodzony jest od 2002 roku w ramach programu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi (NHLBI).

Celem obchodów jest uświadomienie zagrożenia, które stanowi POChP oraz propagowanie wiedzy o metodach zapobiegania i terapii choroby.

POChP jest jedną z najczęściej występujących przewlekłych, niezakaźnych chorób układu oddechowego, którą cechuje utrwalone ograniczenie przepływu powietrza przez oskrzela związane z nadmierną reakcją zapalną w oskrzelach i płucach.  Główną przyczyną zachorowań jest palenie tytoniu. Walka z tym nałogiem to podstawowe działanie profilaktyczne i pierwsze zalecenie lekarskie, jakie przekazywane jest pacjentom, u których diagnozuje się POChP. Ryzyko zachorowania rośnie też u osób żyjących w zanieczyszczonym środowisku (zwłaszcza narażonych na wdychanie pyłów i gazów) oraz biernych palaczy i osób doznających częstych zakażeń dróg oddechowych (co bezpośrednio związane jest również z paleniem papierosów).

POChP jest chorobą nieuleczalną i postępującą. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii lekowej, m.in. długo działających leków rozszerzających oskrzela, postęp ten można spowolnić. Chorym zaleca się prowadzenie rehabilitacji oddechowej. W zaawansowanym stadium POChP pacjent może wymagać hospitalizacji i wdrożenia mechanicznej wentylacji.

{"register":{"columns":[]}}