Światowy Dzień Cukrzycy
14 listopada
Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 roku na dzień 14 XI przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną przy współfinansowaniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 70 rocznicę odkrycia hormonu (1921). Obchodzony jest w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantenga. W 2006 został ustanowiony przez ONZ.
Głównym celem obchodów jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą, a także zachęcenie do badań profilaktycznych (stwierdzenie stanu przedcukrzycowego jest możliwe na podstawie badania poziomu glukozy we krwi).
Cukrzyca jest poważnym zaburzeniem metabolicznym, który objawia się wysokim poziomem glukozy we krwi. Cukrzyca dzieli się na dwa typy – typ I oraz typ II – różnią się miedzy sobą przyczynami rozwoju, przebiegiem i sposobem leczenia. W obecnych czasach problemem staje się cukrzyca typu 2, choroba uznawana za epidemię XXI wieku. Choroba trudna w leczeniu, kosztowna, prowadząca do rozwoju powikłań w obrębie całego organizmu, ale co najistotniejsze, jest to choroba na którą człowiek ma wpływ.
Szacuje się, że ok. 80% populacji chorych na cukrzycę typu II to osoby otyłe. Otyłość i nadwaga, czyli wskaźnik BMI powyżej 25 oznaczają podwyższone ryzyko wystąpienia cukrzycy. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w roku 2030 liczba chorych na cukrzycę sięgnie 366 mln na świecie.