W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia

29.09.2021

Stop marnowaniu jedzenia

Dziś - 29 września, po raz drugi w historii obchodzony jest Dzień Walki z Marnowaniem Żywności ustanowiony przez ONZ.

W Polsce obowiązuje Ustawa z dnia 19 lipca 2019 roku o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która "określa zasady postępowania z żywnością oraz obowiązki sprzedawców żywności w celu przeciwdziałania marnowaniu żywności oraz negatywnym skutkom społecznym, środowiskowym i gospodarczym wynikającym z marnowania żywności." Dokument ten nakłada pewne obowiązki na wielkopowierzchniowe placówki handlowe, czyli dotyczy sprzedaży żywności.

Marnowanie żywności jest jednak przede wszystkim problemem świadomości konsumenckiej. Problem ten dotyczy również przetwórstwa, gastronomi i produkcji oraz przede wszystkim naszych gospodarstw domowych.

Warto to powiedzieć: Zacznij od siebie! Nie marnuj żywności! Ale jak to zrobić?

Problem jest poważny, ponieważ 1 kg wyrzuconej żywności, to również marnowanie zasobów, które zostały wykorzystane do jej produkcji, np. wody czy też powstanie szkodliwych gazów w wyniku wytworzenia żywności, jej przechowywania, transportu czy przygotowania jej do bezpośredniego spożycia.

Warto przeczytać materiały kampanii EFSA Wybieraj bezpieczną żywność:

„Najlepiej spożyć przed” ,"Należy spożyć do" – Czy jest między nimi różnica? przejdź

Czy istnieją zasady higieny żywności, których mogę przestrzegać w domu, aby zapewnić bezpieczeństwo mojej rodzinie? przejdź

Materiały

Bezpieczna żywność w 5 krokach
Bezpieczna​_żywność​_w​_5​_krokach.pdf 1.69MB
Bezpieczne rozmrażanie żywności
Bezpieczne​_rozmrażanie​_żywności.pdf 0.59MB
Bezpieczeństwo mięsa w Europie
Bezpieczeństwo​_mięsa​_w​_Europie.pdf 0.25MB
{"register":{"columns":[]}}