W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Radiu PiK o jesienno-zimowym sezonie chorobowym

30.10.2024

brak

Okres jesieni i zimy  to czas zwiększonej zachorowalności na choroby wirusowe, a także na choroby wywoływane przez bakterie paciorkowca.  Lekarze już obserwują wzrost zachorowań. Ostrzegają również przed kolejną falą COVID 19. W audycji Polskiego Radia PiK „Pytać każdy może” kierownik Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy Paweł Lonser oraz zaproszeni goście dyskutowali o profilaktyce, szczepieniach i testach. Goście odpowiadali także na pytania słuchaczy.

Liczba infekcji wywołanych bakteriami paciorkowca ustępuje jedynie COVID-19. Profilaktyka jest zawsze podstawą dbania o zdrowie własne i innych. 

- Nic nie zastąpi prawidłowo zbilansowanej diety. Skupmy się na tym, co jemy, a wtedy będziemy mieli jak najmniej powikłań i będziemy w jak najlepszym zdrowiu - podpowiadała dr Katarzyna Napiórkowska-Baran, internista, immunolog kliniczny, alergolog  i specjalista chorób wewnętrznych.

W województwie kujawsko-pomorskim można zaszczepić się przeciwko grypie w aptekach lub placówkach medycznych, które są zarejestrowane jako punkty szczepień. Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia można znaleźć najbliższy punkt szczepień w naszym regionie.

- Widzimy wzrost zakażeń i często infekcje wirusowe torują drogę infekcjom bakteryjnym. Maseczki są najprostszą i najtańszą formą profilaktyki - powiedział na antenie dr Waldemar Gadziński – lekarz rodzinny i konsultant wojewódzki medycyny rodzinnej.

Każda osoba dorosła powinna wykonać przypominające szczepienie przeciwko krztuścowi, błonicy i tężcowi. Warto także wykonywać testy, w celu wykrycia choroby i trafnego leczenia.

- Każdy, kto czuje się źle i jego stan zdrowia wskazuje na to, że warto byłoby wykonać test COMBO, czy to udać się do lekarza, czy też kupić taki test w aptece, gdzie są one ogólnodostępne. Testy w przychodniach są bezpłatne, wykonywane przez pielęgniarki i lekarzy - zaznaczył kierownik Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy Paweł Lonser.

Gośćmi w audycji Magdy Jasińskiej byli:
•    Paweł Lonser – kierownik Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego WSSE Bydgoszcz.
•    dr Katarzyna Napiórkowska-Baran - internista, immunolog kliniczny, alergolog  i specjalista chorób wewnętrznych.
•    dr Waldemar Gadziński – lekarz rodzinny i konsultant wojewódzki medycyny rodzinnej.

Cała audycja „Pytać Każdy może” dostępna jest na stronie internetowej Polskiego Radia PiK.

{"register":{"columns":[]}}