Warsztaty i sympozjum z okazji Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach
21.11.2023
W listopadzie obchodzimy Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach, ustanowiony przez World Health Organization (WHO). Z tej okazji Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy wraz z konsultantem krajowym w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej prof. dr hab. n. med. Aleksandrem Deptułą oraz Narodowym Instytutem Leków zorganizowała sympozjum w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.
Antybiotyki to leki stosowane w zwalczaniu zakażeń bakteryjnych. Mogą działać bakteriobójczo, tzn. zabijać drobnoustroje, lub bakteriostatycznie – wówczas powodują zahamowanie ich procesów życiowych, aby uniemożliwić namnażanie. Organizatorzy warsztatów przygotowali trzy wykłady, w których poruszono tematy:
- antybiotyków,
- ich skuteczności,
- nowości,
- świadomości korzystania z nich,
- monitorowania występowania patogenów alarmowych.
- Mam nadzieję, że warsztaty i sympozjum okażą się cyklicznym wydarzeniem. Wspólnie możemy zdobywać jeszcze więcej wiedzy i świadomości na temat antybotykoterapii, czy walki z zakażeniami szpitalnymi - powiedział Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper.
- Ze swojej strony chciałbym serdecznie podziękować Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu w Bydgoszczy i całemu zespołowi Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy za sprawną organizację spotkania – dodał konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej prof. dr hab. n. med. Aleksander Deptuła.
Spotkanie zakończyło się prelekcją Magdaleny Małkińskiej-Horodyskiej z Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. Nasz specjalista przedstawił sytuację epidemiologiczną zakażeń szpitalnych w województwie kujawsko-pomorskim.
- Czynny nadzór nad zakażeniami oraz racjonalne prowadzenie terapii antybiotykowej, stanowią podstawę skuteczności działań mających na celu zapobieganie selekcji i rozprzestrzenianiu się patogenów opornych na środki przeciwdrobnoustrojowe – podkreśliła Magdalena Małkińska-Horodyska.
Organizatorzy zaplanowali trzy wystąpienia:
- Czy coś możemy zrobić, żeby zachować skuteczność antybiotyków? dr hab. n. med. Aleksander Deptuła
- Monitorowanie występowania patogenów alarmowych: kiedy, jak i dlaczego? dr n. med. Agnieszka Mikucka
- Sytuacja epidemiologiczna zakażeń szpitalnych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w latach 2019-2022 mgr Magdalena Małkińska-Horodyska
Wielu infekcjom bakteryjnym da się łatwo zapobiec. Myj często ręce wodą i mydłem przez co najmniej 20 sekund lub dezynfekuj preparatami na bazie alkoholu. Właściwa higiena i szczepienia zmniejszają liczbę infekcji i liczbę przepisywanych antybiotyków, a co za tym idzie – ryzyko antybiotykooporności.