W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojciech Koper gościem w TVP3 Bydgoszcz

17.11.2022

brak

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy, Pan Wojciech Koper z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu gościł w programie „Rozmowa Dnia” w TVP3 Bydgoszcz. „Z palenia są pseudo-korzyści. Palacze tłumaczą sobie, że to jakaś metoda na zwalczenie stresu, ale to jest krótkotrwałe. Krótko po spaleniu papierosa wracamy do stanu sprzed. Mówiąc krótko, nie ma żadnych korzyści z palenia papierosów. Palenie papierosów obciąża nasze portfele, ale przede wszystkim to, co najważniejsze – zdrowie" – podkreślił na antenie.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę powstrzymać się od palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało ten dzień jako Dzień Rzucania Palenia. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat, Polska w 1991 roku.

- Obecnie jest moda na niepalenie. Ale obserwujemy wśród młodzieży niebezpieczny trend do palenia e-papierosów. Widzimy tu działania marketingowe firm, które chcą zastąpić tradycyjne papierosy wszelkiego rodzaju pseudo-zdrowymi papierosami. Ale papierosy elektroniczne także są bardzo szkodliwe – powiedział Wojciech Koper.

Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również ich bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego.

- Każdy rok od chwili rzucenia palenia to odzyskane 3 miesiące życia. Po 15 latach ryzyko zachorowania na raka płuca będzie podobne, jak u osoby nigdy nie palącej – dodał Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy.

Dlatego warto spróbować, gdyż odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych.

Zobacz cały program „Rozmowa dnia” z udziałem Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}