W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XXVI Ogólnopolskie Forum Ratownictwa w Inowrocławiu

11.06.2024

Senior Dziecko Opieka Troska

W miniony wtorek, tj. 11 czerwca w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu miało miejsce XXVI Forum Ratownictwa, które w tym roku odbyło się pod hasłem „Bezpieczeństwo seniorów w pomyślnym i zdrowym starzeniu się”. Głównym organizatorem wydarzenia było Miasto Inowrocław, a Patronami Honorowymi byli m.in. Minister do spraw Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

Celem Forum jest zapoznanie się z aktualnymi wynikami badań z: geriatrii, gerontologii, psychologii, polityki społecznej, polityk publicznych, prawa, inżynierii bezpieczeństwa i nauk o bezpieczeństwie; przedstawienie dobrych praktyk samorządów terytorialnych; przeprowadzenie dyskusji oraz zaprezentowanie wniosków i rekomendacji do opracowania zintegrowanego systemu bezpieczeństwa seniorów.

Prelekcje wygłosili znamienici specjaliści medycyny ogólnej, medycyny ratunkowej, medycyny sądowej, a także przedstawiciele służb mundurowych
i inspekcji, w tym przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Jednym z licznych tematów, które zostały podjęte, był wykład dr n. med. Marka Jurgowiaka z Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w którym usłyszeliśmy:

- Rozpoznając molekularne mechanizmy starzenia, możemy łagodzić bieg procesów chorobowych, które starzeniu towarzyszą. Taką klasyczną jednostką chorobową, która starzeniu towarzyszy jest choroba Alzheimera. Ciekawą rzeczą jest to, że te same zmiany w mózgu jeśli chodzi o patomechanizm choroby Alzheimera, część tych zmian obserwowanych jest także w biegu klasycznego, naturalnego, fizjologicznego starzenia się – stwierdził wykładowca.

Istotną kwestią dotyczącą seniorów, podjętą podczas Forum, był temat przyjmowania przez nich medykamentów:

- Przyjmowanie leków przez osoby starsze to problem, który jest niezmiernie trudną kwestią i tutaj powinniśmy wszyscy, zajmując się osobami starszymi pochylić się, by przy nowoczesnej farmakologii, farmakoterapii starać się ograniczać ilość leków, które będą przyjmowały osoby starsze – wyjaśnił
prof. dr hab. Mariusz Goniewicz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Reprezentując Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego
w Bydgoszczy prezentację przedstawił kierownik Oddziału Profilaktyki Zdrowotnej Piotr Rogatty. Wskazał na nadrzędne zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej:

- Chronimy zdrowie ludzkie przed niekorzystnym wpływem szkodliwości
i uciążliwości środowiskowych. Zapobiegamy powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych. W Oddziale Profilaktyki Zdrowotnej realizujemy także wiele projektów, których odbiorcami są osoby starsze. Jednym z nich jest projekt „Profilaktyką w Seniora”, który ma za zadanie podnoszenie świadomości zdrowego stylu życia
– powiedział.

 

Dziękujemy za zaproszenie i możliwość czynnego uczestnictwa w Konferencji.

{"register":{"columns":[]}}