W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne grzybobranie

14.10.2021

Koszyk z grzybkami

Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia

Zbieranie grzybów w naszym kraju było i jest bardzo popularne, a spożywanie ich jest tradycyjnym zwyczajem żywieniowym polskiego społeczeństwa. Grzyby są chętnie spożywane przez ludzi ze względu na walory smakowe i zapachowe. Pobyt w lesie jest także bardzo dobrą formą aktywnego wypoczynku.

Jednak w naszych lasach rośnie wiele gatunków grzybów o różnej toksyczności. Wśród nich występują trujące, jadalne i niejadalne. Szczególnie niebezpieczne są grzyby trujące, które mogą stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. Aby uniknąć tak poważnych zagrożeń dla życia zdrowia, należy zbierać tylko te grzyby, które dobrze znamy.

Grzyby z rurkami

Najsmaczniejsze i najbardziej poszukiwane przez grzybiarzy są grzyby jadalne, które na spodniej części kapeluszy mają warstwę ułożonych obok siebie rureczek przypominających gąbkę. Wśród tych grzybów nie ma grzybów śmiertelnie trujących. Są tylko grzyby powodujące zaburzenia pokarmowe lub grzyby niejadalne jak goryczak żółciowy, mylnie nazywany „szatanem”.

Grzyby z blaszkami

Zbieranie grzybów z blaszkami na spodzie kapeluszy wymaga większej wiedzy i ostrożności, ponieważ są wśród nich grzyby śmiertelnie trujące. Większość szczególnie niebezpiecznych, śmiertelnie trujących grzybów ma blaszki o białym zabarwieniu, nie zmieniającym się w okresie wegetacji. Należą do nich wszystkie muchomory, a wśród nich muchomor sromotnikowy.

Uwaga na kleszcze!

Wiosną i jesienią spacerując po lasach i parkach należy zachować czujność i chronić się przed kleszczami. Te niepozorne, małe pajęczaki są groźne, ponieważ mogą przenosić niebezpieczne choroby, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

Gdy wybieramy się na teren zamieszkiwany przez kleszcze należy stosować wszelkie metody zapobiegania ukąszeniom przez kleszcze. Środki ochrony osobistej są proste, ważne by były zawsze stosowane. Oto kilka podstawowych zasad:

  1. ​​​​​​​Noś jasne ubranie dobrze osłaniające skórę. Odzież powinna mieć długie nogawki i rękawy z obcisłymi mankietami. Pamiętaj, aby założyć długie skarpetki i nakryć głowę.
  2. Stosuj środki odstraszające kleszcze, tzw. repelenty. Wybieraj te, które posiadają pozwolenie na obrót. Wykaz takich produktów znajdziesz na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze

  1. Unikaj siadania i leżenia w trawie oraz pod drzewami, ponieważ kleszcze przebywają do wysokości 70 cm.
  2. Po powrocie ze spaceru starannie oglądaj ubranie i skórę.
  3. Gdy zobaczysz wkłutego kleszcza, mocno chwyć kleszcza pęsetą, lassem, haczykiem, lub specjalną kartą jak najbliżej skóry i wyciągnij stanowczym, silnym ruchem do góry, tak, aby usunąć go w całości. Nie zgniataj korpusu i nie wykręcaj kleszcza przy wyciąganiu oraz nie smaruj kleszcza tłuszczem.
  4. Zdezynfekuj skórę spirytusem lub innym środkiem odkażającym.

Materiały

Grzyby - broszura A5
Grzyby​_broszura​_A5​_24​_09.pdf 0.61MB
Podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania
Ulotka​_1.pdf 0.58MB
Rady dla zbieraczy grzybów
Ulotka​_2.pdf 0.24MB
Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia
Ulotka​_3.pdf 0.07MB
Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia​_2
Ulotka​_4.pdf 0.88MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}