Zadania Oddziału
Zagadnienia realizowane przez Oddział Nadzoru Higieny Pracy
1. Nadzór nad warunkami higieny pracy w zakładach pracy
Celem działania pionu Higieny Pracy Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest przede wszystkim zapobieganie powstawania chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami pracy poprzez sprawowanie bieżącego nadzoru w zakładach pracy - kontrolę przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne dotyczące warunków zdrowotnych środowiska pracy.
Istotnymi elementami nadzoru i kontroli jest ocena warunków zdrowotnych środowiska pracy, a zwłaszcza rozpoznania środowiska pracy pod kątem narażenia pracujących na czynniki szkodliwe dla zdrowia: chemiczne, fizyczne i biologiczne, w tym także substancje, preparaty, czynniki lub procesów technologiczne o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.
2. Mikroorganizmy i organizmy genetycznie zmodyfikowane
Do zadań Oddziału Nadzoru Higieny Pracy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Warszawie należy kontrola przestrzegania przepisów ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych, w zakresie warunków dotyczących higieny pracy w zakładach inżynierii genetycznej. Na podstawie art. 15c ust. 1. ww. ustawy, do zadań Oddziału, należy także opiniowanie warunków higieny pracy w zakładach inżynierii genetycznej, w których ma być prowadzone zamknięte użycie GMM lub GMO.
3. Choroby zawodowe
Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi postępowanie administracyjne w związku z podejrzeniem choroby zawodowej, zmierzające do wydania decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej lub braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.
4. Substancje chemiczne i ich mieszaniny
Zadaniem pionu Higieny Pracy jest nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących stosowania substancji chemicznych i ich mieszanin, produktów biobójczych w działalności zawodowej.
5. Statki Żeglugi Śródlądowej
Oddział Nadzoru Higieny Pracy prowadzi postępowanie związane z wydawaniem opinii o dopuszczeniu statku do eksploatacji pod względem wymagań sanitarnych, zgodnie z ustawą z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej.
Wzór wniosku o wydanie opinii na dole strony
Właściwość organów
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny jest:
- organem II instancji w stosunku do Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych;
- organem I instancji w zakresie:
- opiniowania statków żeglugi śródlądowej,
- warunków dotyczących higieny pracy w zakładach inżynierii genetycznej;
Materiały
Wniosek_o_wydanie_opinii_o_dopuszczeniu_statku_do_eksploatacjiWniosek_o_wydanie_opinii_o_dopuszczeniu_statku_do_eksploatacji_05_23.docx 0.02MB