W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

31maja 2024 - Światowy Dzień bez Tytoniu

29.05.2024

Branża tytoniowa poprzez działania marketingowe skierowane szczególnie do młodzieży, usiłuje pozyskać nowych klientów, by zapewnić sobie pewne dochody na wiele lat.

Osoby siedzące i palące papierosa elektronicznego

Szacuje się, że na całym świecie około 37 milionów dzieci w wieku 13-15 lat używa tytoniu. Szczególnie dużą popularnością wśród nastolatków cieszą się e-papierosy. W wielu krajach młodzież częściej sięga po e-papierosy niż dorośli.

W regionie europejskim WHO aż 20% ankietowanych 15-latków przyznało, że używało e-papierosów w ciągu ostatnich 30 dni. Badania wykazują, że e-papierosy stają się po prostu modne, a  używanie tytoniu pod tą postacią wzrosło prawie trzykrotnie. Dzieciom i młodzieży podsuwane są nowe produkty o aromacie owoców i słodyczy. Przeprowadzone w USA badanie   wykazało, że 70% młodych użytkowników e-papierosów zrezygnowałoby z nich, gdyby produkty te były dostępne tylko w smaku tytoniu.

Użycie przyjemnych dla dzieci smaków, takich jak cukierki i guma balonowa, w połączeniu z eleganckimi i kolorowymi wzorami, które przypominają zabawki, jest rażącą próbą uzależnienia młodych ludzi od tych szkodliwych produktów - powiedział dr Ruediger Krech, dyrektor WHO ds. Promocji Zdrowia.

Tegoroczny Światowy Dzień bez Tytoniu kieruje naszą uwagę właśnie na zagrożenie zdrowia młodzieży. Chrońmy młodych przed zakusami przemysłu tytoniowego. 

Dziś z całą pewnością możemy stwierdzić, że wapowanie nie jest OK. E-papierosy uzależniają od nikotyny, wywołują reakcje zapalne w wielu narządach, powodują zmiany w DNA, które są obserwowane u osób, u których rozwinął się nowotwór,  zwiększają ryzyko cukrzycy.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}