Ty pytasz , My odpowiadamy - Glosariusz wiedzy sanitarnej
-
Ty pytasz: Czy aparat rentgenowski stosowany w gabinecie stomatologicznym do zdjęć punktowych wymaga uzyskania zezwolenia na jego używanie?
My odpowiadamy:
Tak, zezwolenie w formie decyzji administracyjnej wydaje właściwy terenowo Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, na podstawie złożonego wniosku.
-
Ty pytasz: Kto opiniuje i zatwierdza dokumentację projektową pomieszczenia z aparatami rentgenowskimi?
My odpowiadamy:
Właściwy terenowo Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, dział Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego.
-
Ty pytasz: Czy Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna we Wrocławiu posiada akredytację w kierunku wykonywania pomiarów natężenia pola elektromagnetycznego w środowisku (stacje bazowe telefonii komórkowej, inne rodzaje anten nadawczych itp.)?
My odpowiadamy:
Nie, nie posiada.
-
Ty pytasz: Czy Wojewódzka Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna we Wrocławiu wykonuje pomiary stężenia radonu w pomieszczeniach dla ludzi?
My odpowiadamy:
Nie , nie wykonuje.
-
Ty pytasz: Gdzie znajduje się wzór wniosku w celu uzyskania zezwolenia na stosowanie aparatów rentgenowskich lub zgody na udzielanie świadczeń zdrowotnych z wykorzystaniem aparatury rentgenowskiej?
My odpowiadamy:
Na stronie www. Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej we Wrocławiu, w zakładce: „dla klienta” i dalej w zakładce Higiena Radiacyjna „dokumenty do pobrania”.
-
Ty pytasz: Czy w kuchni domowej mogę prowadzić działalność związaną z produkcją żywności, np. wypiekiem ciast, lepieniem pierogów?
My odpowiadamy:
Tak, aktualny stan prawny pozwala na produkcję żywności w kuchni domowej. Taką działalność należy zarejestrować we właściwej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, na terenie której jest ona prowadzona. Działalność w kuchni domowej należy prowadzić w sposób higieniczny, zapewniający bezpieczeństwo produkowanej żywności.
-
Ty pytasz: Czy organizacja kiermaszu w szkole, podczas którego prowadzona będzie sprzedaż ciast domowej produkcji wymaga zezwolenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej?
My odpowiadamy:
Przepisy prawa żywnościowego nie dotyczą osób, które przygotowują, przechowują i wprowadzają do obrotu żywność sporadycznie i na małą skalę, np. na imprezach okolicznościowych takich jak szkolne kiermasze. Osoby takie nie muszą rejestrować się ani uzyskiwać zatwierdzenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Podkreślić jednak należy, że również w przypadku sprzedaży okazjonalnej zalecane jest stosowanie wszelkich zasad higieny w celu zapobiegania zanieczyszczeniom żywności.
-
Ty pytasz: Moje dziecko ma alergię pokarmową. Czy w takim przypadku mogę dostarczać do przedszkola posiłki przygotowywane samodzielnie w domu?
My odpowiadamy:
W obecnym stanie prawnym nie ma przepisów, które zabraniałyby przynoszenia do przedszkola posiłków sporządzanych przez rodziców w domu. Jednak ostateczną decyzję w tej kwestii podejmuje dyrektor przedszkola, który przed wydaniem zgody, ocenia i rozpatruje czy w jego placówce są warunki do prawidłowego przechowywania posiłków, ich podgrzewania i właściwego podania.
-
Ty pytasz: Czy na produktach kosmetycznych umieszczenie króliczka/ łapki zwierzaka świadczy o tym, że produkt ten nie jest testowany na zwierzętach?
My odpowiadamy:
Na produktach kosmetycznych nie może znajdować się tego typu oznaczenie, ponieważ w Unii Europejskiej od 2009 roku zakazano testowania składników używanych w produktach kosmetycznych, a od 2013 roku zabrania się wszelakiego testowania na zwierzętach. Tym samym żaden produkt kosmetyczny w Unii Europejskiej nie może być testowany na zwierzętach, umieszczanie takiego oznaczenia wprowadza w błąd konsumenta sugerując, że produkt ten jest wyjątkowy, bo nie jest testowany na zwierzętach.
-
Ty pytasz: Które produkty chemiczne wymagają karty charakterystyki?
My odpowiadamy:
Karty charakterystyk powinny być dołączone do produktów chemicznych które stwarzają zagrożenie tj. substancje i mieszaniny sklasyfikowane jako niebezpieczne, ale także substancje trwałe, wykazujące zdolność do bioakumulacji i toksyczne (PBT) lub bardzo trwałe i wykazujące bardzo dużą zdolność do bioakumulacji (vPvB) lub substancje znajdujące się z jakichkolwiek innych powodów na liście kandydackiej substancji podlegających procedurze udzielania zezwoleń.
-
Ty pytasz: Gdzie można sprawdzić czy produkt biobójczy dostępny w sklepach jest zarejestrowany?
My odpowiadamy:
Informację, czy dany produkt jest aktualnie zarejestrowany jako biobójczy na terenie Polski, tzn. czy został dopuszczony do obrotu na terenie Polski można uzyskać pod adresem: https://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze, gdzie znajdują się następujące dokumenty.
-
Ty pytasz: Czy każdy produkt kosmetyczny musi zawierać datę minimalnej trwałości?
My odpowiadamy:
Nie, nie każdy produkt musi zawierać datę minimalnej trwałości. Musi ona być podany na produktach, których trwałości wynosi mniej niż 30 miesięcy. Oznacza to datę, do której produkt kosmetyczny zachowuje swoje właściwości przy odpowiednim przechowywaniu.
Na produktach o minimalnej trwałości dłuższej niż 30 miesięcy umieszcza się znak PAO (otwarty słoiczek z liczba miesięcy), czyli informację o okresie, w jakim po otwarciu pojemnika, produkt jest bezpieczny i może być stosowany bez szkody dla konsumenta. -
Ty pytasz: Kiedy choroba jest uznawana za chorobę zawodową?
My odpowiadamy:
Za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych "narażeniem zawodowym". Pojęcie choroby zawodowej jest pojęciem medyczno-prawnym.
-
Ty pytasz: Gdzie znajdę wykaz substancji rakotwórczych, mutagennych lub reprotoksycznych w środowisku pracy ?
My odpowiadamy:
Wykaz substancji rakotwórczych, mutagennych lub reprotoksycznych w środowisku pracy znajduje się na stronie Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi i prowadzi go Zakład Bezpieczeństwa Chemicznego. Dostępny jest pod adresem: https://www.imp.lodz.pl/centralny-rejestr-danych-o-narazeniu-na-substancje-chemiczne-ich-mieszaniny-czynniki-lub-procesy-technologiczne-o-dzialaniu-rakotworczym-lub-mutagennym-3075
-
Ty pytasz: Czy wszystkie substancje, którym przypisano wyrażenie Carc. lub Muta. lub Repr. są rakotwórcze, mutagenne lub reprotoksyczne i obligują pracodawcę do spełnienia szeregu wymogów ustanowionych w przepisach prawnych?
My odpowiadamy:
Nie. Za rakotwórcze, mutagenne lub reprotoksyczne, w myśl przepisów nakładających określone obowiązki na pracodawców, uznane są tylko substancje, które są sklasyfikowane jako Carc.1A, Carc.1B lub Muta.1A, Muta.1B lub Repr. 1A, Repr. 1B.
-
Ty pytasz: Jestem turystą, który spędza urlop na terenie województwa dolnośląskiego. Skąd mogę dowiedzieć się o udostępnionych w tym rejonie do kąpieli naturalnych akwenach wodnych?
My odpowiadamy:
Kąpiel w naturalnych, odkrytych akwenach wodnych dozwolona jest wyłącznie w zbiornikach do tego przystosowanych i nadzorowanych. Zgodnie z obowiązującym prawodawstwem, akweny te zorganizowane są w ramach zorganizowanych kąpielisk oraz miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Aktualny wykaz wszystkich kąpielisk na terenie całej Polski można znaleźć w Serwisie kąpieliskowym, pod adresem: https://sk.gis.gov.pl/, natomiast aktualne wykazy miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli dostępne są na stronach organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, właściwych dla danego obszaru, a także na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
-
Ty pytasz: Gdzie można uzyskać aktualną ocenę jakości wody w kąpieliskach w sezonie letnim?
My odpowiadamy:
Woda w kąpieliskach jest monitorowana pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych, zakwitu w wodzie sinic (smugi, kożuch, piana), rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego lub obecność innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma oraz inne odpady. Organizator kąpieliska oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna badają jakość wody w kąpieliskach. Wyniki badań można sprawdzić w serwisie kapieliskowym na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa
-
Ty pytasz: Gdzie mogę dowiedzieć się o jakości wody płynącej w moim kranie?
My odpowiadamy:
Najbardziej aktualne dane na temat jakości wody wodociągowej posiadają podmioty zajmujące się zaopatrzeniem w wodę mieszkańców, np. przedsiębiorstwa wodociągowe. Obowiązkiem tych podmiotów jest m.in. regularny monitoring jakości wody. W pierwszej kolejności należy ustalić który wodociąg zaopatruje w wodę naszą miejscowość, a następnie skontaktować się z podmiotem odpowiedzialnym za jakość wody w tym konkretnym wodociągu. Aktualne informacje o jakości wody są również w posiadaniu właściwych państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych.
-
Ty pytasz: Gdzie można wykonać badania jakości wody do spożycia?
My odpowiadamy:
Badania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi można wykonać w laboratoriach Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub innych laboratoriach o udokumentowanym systemie jakości prowadzonych badań wody, zatwierdzonym przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Lista laboratoriów dostępna jest na stronie internetowej WSSE we Wrocławiu: https://www.gov.pl/web/wsse-wroclaw/laboratoria-uprawnione-do-badania-wody
Próbka wody do badania powinna być pobrana przez pracownika uprawnionego laboratorium bądź przeszkolonego próbkobiorcę.
W związku z powyższym w celu uzyskania szczegółowych informacji, w tym także uzgodnienia zakresu parametrów koniecznych do oznaczenia w pobranej próbce wody należy zwrócić się do właściwego miejscowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Jeśli przedmiotowe badanie wody miałoby być wykonane w Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu to należy wypełnić „Zlecenie klienta na badania wody, gleby, piasku” (Dział Higieny Komunalnej), znajdujące się na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/wsse-wroclaw/dla-klienta i przesłać na wskazany adres. -
Ty pytasz: Gdzie mogę zgłosić rozpoczęcie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług upiększających ciało?
My odpowiadamy:
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego, w sprawach należących do zakresu zadań i kompetencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, organem właściwym jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny, który prowadzi bezpośredni nadzór nad tego rodzaju obiektami. W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących prowadzonej działalności usługowej należy zwrócić się do właściwego miejscowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
-
Ty pytasz: Jakie są wymagania sanitarne dla branży beauty?
My odpowiadamy:
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego, w sprawach należących do zakresu zadań i kompetencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, organem właściwym jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny, który prowadzi bezpośredni nadzór nad tego rodzaju obiektami. W związku z powyższym, w przedmiotowej sprawie dotyczącej wymagań sanitarnych dla gabinetu kosmetologii estetycznej należy zwrócić się do właściwego miejscowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego
-
Ty pytasz: Gdzie należy zgłosić nieprawidłowości dotyczące stanu sanitarnego obiektów użyteczności publicznej (np. hotelu, dworca, środków transportu, terenów rekreacyjnych, pływalni)?
My odpowiadamy:
Zgodnie z przepisami prawa sprawy dotyczące stanu sanitarnego obiektów użyteczności publicznej rozpatruje właściwy miejscowo Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.
-
Ty pytasz: Syn jest na kolonii. Skarży się, że w łazience często brakuje środków higieny osobistej. Gdzie zgłosić tę sprawę?
My odpowiadamy:
Ten problem, jak wszystkie związane z niewłaściwymi warunkami higieniczno-sanitarnymi, należy zgłaszać do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, znajdującej się najbliżej miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży.
-
Ty pytasz: Jak mogę się upewnić, że moje dziecko będzie bezpieczne podczas zimowego wypoczynku, czyli ferii zimowych?
My odpowiadamy:
Jeśli chcesz mieć pewność, że wypoczynek Twojego dziecka został legalnie zorganizowany i spełnia on warunki bezpieczeństwa oraz sanitarne, a nad uczestnikami będzie czuwać wykwalifikowana kadra. Możesz wejść na stronę: www.wypoczynek.men.gov.pl i upewnić się, że organizator zarejestrował wypoczynek w Bazie Wypoczynku, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwa Kuratorium Oświaty, Sanepid, Straż Pożarna i inne instytucje.
-
Ty pytasz: Córka codziennie nosi ciężki tornister, w szkole nie ma miejsca na pozostawienie podręczników i przyborów szkolnych. Gdzie należy zgłosić ten problem?
My odpowiadamy:
Zgodnie z art. 12 Ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, bieżący nadzór sanitarno-higieniczny sprawuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny właściwy dla danego terenu, na którym znajduje się placówka oświatowo-wychowawcza.