Jedz kolorowo - moc kolorów owoców i warzyw
04.11.2024
Posiłki powinny być przyjemnością i momentem pozytywnych przeżyć kulinarnych. Warto je uatrakcyjnić i utrwalać przekonanie, że "zdrowe" oznacza smaczne, urozmaicone i kolorowe -zwłaszcza jesienią, kiedy organizm przygotowuje się na zimowe miesiące.
Podczas przygotowywania posiłku powinniśmy brać pod uwagę wiele elementów, m.in. wartość odżywczą, apetyczny wygląd czy czas przyrządzenia potrawy. Jak więc przygotowywać posiłki, aby zachować zasady prawidłowego odżywiania, a jednocześnie uwzględnić te dania i produkty, które zjadamy?
Po pierwsze rozmaitość na talerzu.
Bardzo ważnym czynnikiem diety jest urozmaicenie. Od najmłodszych lat warto przyzwyczajać dzieci do różnych smaków i kolorów potraw. Rodziców nie powinien zniechęcać fakt, że dziecko nie chce czegoś jeść. Czasami wystarczy zmienić formę podania, kolorystykę czy też sposób przyrządzenia, aby dziecko zachęcić do spróbowania potrawy. Ważne jest kształtowanie wyobraźni żywieniowej dziecka, zachęcanie go do wspólnego gotowania i tworzenia czasami prostych, a czasami skomplikowanych dań.
Dzieci lubią naśladować dorosłych.
Nawyki żywieniowe dzieci kształtowane są od najmłodszych lat przede wszystkim przez rodziców i opiekunów. Dziecko naśladuje dorosłych w ich zachowaniach. Musimy zdawać sobie sprawę, że nasze wybory, podejście do produktów spożywczych, sposób konsumpcji, zachowanie przy stole będą powielane przez nasze dzieci. Dawanie dobrego przykładu jest nieodzownym elementem właściwej edukacji żywieniowej.
Wspólne spożywanie posiłków.
Pośpiech nie sprzyja kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Pamiętajmy więc o miłej i spokojnej atmosferze w czasie jedzenia. Starajmy się także choć jeden posiłek w ciągu dnia zjeść razem. Wspólne śniadania, obiady lub kolacje dają rodzicom możliwość pokazania prawidłowych, prozdrowotnych zachowań żywieniowych, z których dzieci na pewno wezmą przykład.
Jak zachęcić dzieci do jadania zdrowo?
- Dbaj o estetykę podawanych posiłków
- Przygotowuj atrakcyjne kolorystycznie potrawy (czasami wystarczy listek sałaty, kawałek papryki lub marchewki, aby uatrakcyjnić wygląd dania)
- Dbaj o różnorodność spożywanych produktów
- Pamiętaj, że każdy posiłek jest ważny - dbaj o wartość odżywczą zarówno obiadu, jak i kanapki na drugie śniadanie czy podwieczorku
- Spożywaj kolorowe owoce
- Przygotowuj atrakcyjne potrawy zarówno pod względem wizualnym jak i smakowym, np. sałatki owocowe, kolorowe kanapki w różnych kształtach itd.
- Przygotuj do przegryzania zamiast słodyczy warzywa i owoce - kolorowy talerz obranych i pokrojonych produktów od razu do spożycia
- Przygotowujcie razem poziłki
- Stosuj zioła zamiast soli, zabierz solniczkę ze stołu, nie dosalaj potraw