W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie letniego wypoczynku w 2024r. na terenie woj. dolnośląskiego

27.09.2024

Na terenie województwa dolnośląskiego wypoczynek letni do dnia 30.08.2024 r. przebiegał bezpiecznie, nie odnotowano sytuacji kryzysowych. Według rejestru wypoczynku do dnia 30.08.2024 r. na terenie województwa dolnośląskiego zarejestrowano 2023 turnusy wypoczynku letniego, w tym łącznie 900 form wyjazdowych oraz 1123 formy w miejscu zamieszkania.

Dzieci leżące na materacach plażowych na brzegu jeziora

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej Dolnego Śląska do końca wakacji przeprowadzili łącznie 459 kontroli sanitarnych w formach wyjazdowych i w miejscu zamieszkania. Skontrolowano ogółem 428 turnusów wypoczynku, na których łącznie wypoczywało 24.365 uczestników. Podczas kontroli sprawdzano stan sanitarno-higieniczny pomieszczeń edukacyjnych, świetlic, sal gimnastycznych oraz sanitariatów.

Wypoczynek organizowany w miejscu zamieszkania odbywał się głównie w obiektach, będących pod stałym nadzorem Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych woj. dolnośląskiego.

Podczas kontroli wypoczynku na 19 turnusach stwierdzono nieprawidłowości, które dotyczyły braku aktualnej dokumentacji zdrowotnej personelu, w zakresie nadzoru nad jakością wody wykorzystywanej do celów rekreacyjnych, w których wyłączono z użytkowania pomieszczenia w złym stanie sanitarnym oraz nieprawidłowości w obszarze działalności pionu higieny żywności i żywienia. W powiecie kłodzkim i polkowickim odnotowano 2 tzw. „dzikie” turnusy wypoczynku zorganizowanego w formie wyjazdowej. Pracownicy PIS woj. dolnośląskiego do dnia 30.08.2024 r. wydali łącznie 5 decyzji merytorycznych, w tym 1 decyzję z rygorem natychmiastowej wykonalności, 10 decyzji płatniczych w obszarze działalności pionu higieny żywności i żywienia oraz 2 decyzje merytoryczne i 1 decyzję płatniczą w pionie higieny komunalnej, a także nałożyli 10 mandatów karnych na łączną kwotę 3400 zł. Podczas wypoczynku odnotowano ogółem 17 przypadków choroby, 18 przypadków wypadków i urazów oraz 1 przypadek zatrucia pokarmowego - zatrucie pałeczką salmonelli. Przeprowadzone kontrole wypoczynku wykazały, że do dnia 30.08.2024 r. funkcjonujące placówki wypoczynku letniego zostały prawidłowo do niego przygotowane. Warunki higieniczno-sanitarne pomieszczeń mieszkalnych, sanitariatów w kontrolowanych obiektach, na ogół nie budziły większych zastrzeżeń. 

Na kontrolowanych wypoczynkach prowadzono także działalność oświatowo-zdrowotną. Dystrybuowano materiały oświatowo-zdrowotne, przeprowadzano pogadanki dot.: zagrożeń występujących podczas wypoczynku letniego, zdrowego trybu życia, aktywności fizycznej, bezpiecznej żywności, utrzymania żywności w odpowiedniej temperaturze, salmonelli, profilaktyki zatruć pokarmowych, wszawicy, skutków zdrowotnych związanych z zażywaniem narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych, profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, raka skóry, skutków zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu i e-papierosów oraz biernym paleniem, profilaktyki HIV/AIDS, zachorowań na WZW typu A, B, C, zasad higieny (częste mycie rąk), zapobiegania chorobom szerzącym się drogą kropelkową, grypy.

Ponadto, pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej woj. dolnośląskiego na kontrolowanych turnusach wypoczynku dzieci i młodzieży promowali serwis informacyjny na temat jakości wody w kąpieliskach w Polsce prowadzony przez GIS: www.sk.gis.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}