W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Półmetek letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w woj. dolnośląskim

08.08.2024

Mimo, iż wakacje kojarzą się z okresem odpoczynku i wakacyjnych wyjazdów, jednak dla pracowników sanepidu to okres wzmożonej pracy. Jak co roku, na terenie całego kraju sprawdzamy miejsca letniego wypoczynku, w tym kolonie i obozy. Kontrole mogą mieć charakter planowy lub interwencyjny, a na dodatek możemy wyrazić je w konkretnych liczbach. Oto one.

Dzieci wypoczywające na poduszkach nad brzegiem jeziora

Na terenie województwa dolnośląskiego wypoczynek letni do dnia 19.07.2024 r. przebiegał bezpiecznie, nie odnotowano sytuacji kryzysowych.

Informacje o miejscu oraz terminie wypoczynku pozyskiwano z elektronicznej bazy wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Według rejestru wypoczynku do dnia 19.07.2024 r. na terenie województwa dolnośląskiego zarejestrowano 1684 turnusy wypoczynku letniego, w tym łącznie 711 form wyjazdowych oraz 973 formy w miejscu zamieszkania

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej Dolnego Śląska do dnia 19.07.2024 r. przeprowadzili łącznie 242 kontrole sanitarne w formach wyjazdowych i w miejscu zamieszkania. Skontrolowano ogółem 229 turnusów wypoczynku, na których łącznie wypoczywało 16487 uczestników. Podczas kontroli sprawdzano stan sanitarno-higieniczny pomieszczeń edukacyjnych, świetlic, sal gimnastycznych oraz sanitariatów.

Wypoczynek organizowany w miejscu zamieszkania odbywał się głównie w obiektach, będących pod stałym nadzorem Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych woj. dolnośląskiego.

Przeprowadzone kontrole wypoczynku wykazały, że do dnia 19.07.2024 r. funkcjonujące placówki wypoczynku letniego zostały prawidłowo do niego przygotowane. Warunki higieniczno-sanitarne pomieszczeń mieszkalnych, sanitariatów w kontrolowanych obiektach, na ogół nie budziły większych zastrzeżeń

Na kontrolowanych wypoczynkach prowadzono także działalność oświatowo-zdrowotną. Dystrybuowano materiały oświatowo-zdrowotne, przeprowadzano pogadanki dot.: zagrożeń występujących podczas wypoczynku letniego, zdrowego trybu życia, aktywności fizycznej, bezpiecznej żywności, utrzymania żywności w odpowiedniej temperaturze, salmonelli, profilaktyki zatruć pokarmowych, wszawicy, skutków zdrowotnych związanych z zażywaniem narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych, profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, raka skóry, skutków zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu i e-papierosów oraz biernym paleniem, profilaktyki HIV/AIDS, zachorowań na WZW typu A, B, C, zasad higieny (częste mycie rąk), zapobiegania chorobom szerzącym się drogą kropelkową, grypy.

Ponadto, pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej woj. dolnośląskiego na kontrolowanych turnusach wypoczynku dzieci i młodzieży promowali serwis informacyjny na temat jakości wody w kąpieliskach w Polsce prowadzony przez GIS: www.sk.gis.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}