W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rzeżucha zdrowsza niż myślisz

21.03.2024

Zielona rzeżucha to nie tylko ozdoba świątecznych stołów. Oprócz walorów dekoracyjnych stanowi też bogactwo witamin i składników mineralnych. Zawiera witaminy A, B, C, K, PP, żelazo, wapń, cynk, mangan, jod i chrom. Jej ostry smak pobudzi niejeden apetyt.

Kanapki z ciemnego chleba posypane rzeżuchą

Uprawiana w wielu miejscach na świecie, a zwłaszcza w domowym zaciszu rzeżucha jest często używana w wielu rodzajach kuchni. Rzeżucha to często zapominane zioło, które jest przecież potężnym źródłem składników odżywczych. Posiada bardzo drobne, zaokrąglone liście i jadalne łodygi – to bowiem rodzaj kiełków. Kiełki rzeżuchy mają pieprzny, lekko pikantny smak. Regularne jedzenie rzeżuchy może zapewniać korzyści zdrowotne. Zawarte w niej między innymi witaminy A, C i K oraz kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają wzmocnić odporność i zapobiegają hiperglikemii. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Rzeżucha jest przede wszystkim naturalnym “lekiem” moczopędnym. Wspomaga pracę nerek i pomaga oczyszczać drogi moczowe. Warto stosować ją na infekcje dróg moczowych. Właściwości kiełków rzeżuchy dotyczą również wspomagania detoksykacji organizmu. To roślina, która wspiera procesy oczyszczania ludzkiego ciała, przebiegające zwłaszcza w płucach i wątrobie, pomaga również oczyścić organizm z toksyn związanych z paleniem papierosów.

Składniki zawarte w rzeżusze to przede wszystkim: witamina A, witamina B6, witamina B12, żelazo, magnez, wapń i fosfor. Co ciekawe, 100 g rzeżuchy zawiera ponad połowę zalecanego zapotrzebowania na witaminę A, która jest silnym antyoksydantem o szerokim wpływie prozdrowotnym na organizm człowieka.

Dzięki zawartości wyżej wymienionych związków rzeżucha ma znaczący wpływ na ludzki organizm, między innymi:

  • zwiększa apetyt,
  • łagodzi niestrawność,
  • chroni przed nowotworami,
  • poprawia zdrowie kości,
  • łagodzi anemię,
  • zapobiega przeziębieniom.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}