W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stan sanitarny przygotowania do sezonu letniego 2024 miejscowości, obiektów i tras turystycznych w województwie dolnośląskim

24.06.2024

Stan sanitarno-porządkowy miejscowości i tras turystycznych najczęściej odwiedzanych przez wczasowiczów i turystów w woj. dolnośląskim przed sezonem letnim 2024 ocenia się jako dobry. Ruch turystyczny skupia się głównie w południowej i południowo - zachodniej części województwa oraz w jego największych miastach.

Osoba siedząca na ławce przy plaży nad górskim jeziorem

Od maja organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej wzmogły kontrolę terenów rekreacyjnych i obiektów położonych na trasach turystycznych.

Przed rozpoczęciem sezonu właściciele/zarządcy terenów przystąpili do prac porządkowania terenów zielonych, naprawy i wymiany zniszczonego wyposażenia w parkach i skwerach  oraz oczyszczenia ulic i ciągów komunikacyjnych dla pieszych, a także parkingów.

Sprawdzano również stan sanitarny bazy noclegowej całorocznej i sezonowej, w tym hoteli, pensjonatów, domów wycieczkowych i innych obiektów świadczących usługi noclegowe. Stan przygotowania tych obiektów należy ocenić jako dobry. Tereny zielone obiektów są zagospodarowane, uporządkowane i utrzymywane w czystości. Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne działają prawidłowo. Zgromadzono odpowiednie zapasy środków czystościowych i dezynfekcyjnych oraz sprzętu porządkowego. Pomieszczenia, łącznie z węzłami sanitarnymi, utrzymane są w dobrym sanitarno-technicznym.

Kontrolowano place zabaw dla dzieci. W związku z sezonem letnim wielu właścicieli/zarządców terenów wymieniło piasek w piaskownicach, zabezpieczyło place zabaw przed dostępem zwierząt, zadbało o dobry stan techniczny urządzeń zabawowych.

 W ramach przygotowania obiektów do sezonu letniego organy inspekcji sanitarnej podjęły również szereg działań edukacyjno-informacyjnych. Były one skierowane do właścicieli/zarządców budynków i obiektów, w których, w trakcie użytkowania, wytwarzany jest aerozol wodno-powietrzny (dot. zanieczyszczenia bakterią Legionella sp.), mogący negatywnie wpływać na zdrowie ludzi przebywających np. w hotelach, motelach, dworcach, obiektach sportowych i rekreacyjnych, kąpieliskach, pływalniach, zakładach fryzjerskich i kosmetycznych, oraz odnowy biologicznej. Organy inspekcji sanitarnej zamieściły również na swoich stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych (Facebook) materiały edukacyjne dotyczące możliwego zanieczyszczenia ciepłej wody (pozostającej w obiegu wewnętrznego systemu wodociągowego, czy też urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych) bakterią Legionella sp. Przedstawiono również sposoby zapobiegania takiej sytuacji.

Na obszarze województwa w sezonie kąpielowym 2024 r. zorganizowano 19 kąpielisk. Przed uruchomieniem każde kąpielisko podlega kontroli urzędowej przeprowadzonej przez właściwego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, podczas której, m.in., pobierane są próbki wody do badań laboratoryjnych w celu oceny jakości wody w kąpielisku pod względem przydatności wody do kąpieli. Dane dotyczące funkcjonujących kąpielisk w Polsce, w tym kąpielisk w województwie dolnośląskim, wraz z informacją o jakości wody  w kąpieliskach, prezentowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego - w serwisie kąpieliskowym, pod linkiem: https://sk.gis.gov.pl/. Natomiast aktualna, ogólnopolska lista miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w sezonie letnim 2024 zamieszczona jest na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gis/lista-miejsc-okazjonalniewykorzystywanych-do-kapieli. Do tej pory na terenie województwa dolnośląskiego zgłoszono zorganizowanie 3 miejsc okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli.

Pozostałe obiekty rekreacji wodnej, czynne w wakacyjnym sezonie kąpielowym,  tj. parki wodne, pływalnie kryte, odkryte, kryto-odkryte, a także baseny kąpielowe, są pod bieżącym nadzorem sanitarnym organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej woj. dolnośląskiego  i zarządców tych obiektów, którzy, m.in., wykonują systematyczne badania wody zgodnie z harmonogramem ustalonym z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości podczas kontroli sanitarnych obiektów Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni wydają zalecenia i decyzje administracyjne w celu usunięcia nieprawidłowości.

{"register":{"columns":[]}}