W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zdrowia 2023

7 kwietnia 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) będzie obchodzić 75. rocznicę swojego istnienia. W 1948 roku kraje z całego świata połączyły siły i założyły Światową Organizację Zdrowia, aby promować zdrowie, zapewniać światu bezpieczeństwo i służyć bezbronnym – aby każdy i wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia.

Światowy Dzień Zdrowia - plakat z grafiką kobiety w kolorowej sukience

Każdego roku WHO wybiera inny temat przewodni, który jest podstawą działań podejmowanych w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia. W tym roku hasłem przewodnim obchodów jest: „Zdrowie dla wszystkich”.
Obecnie praktycznie na całym świecie jednym z czynników, które najbardziej wypływają na pogorszenie się zdrowia ogólnego populacji są nadwaga i otyłość. Jak w Polsce na tle Europy wygląda problem mieszkańców z nadwagą i otyłością ?. Na te pytanie odpowiedź można odnaleźć na przykład w badaniach przeprowadzonych w 2019 roku przez Europejski
Urząd Statystyczny. Do klasyfikacji użyto Body Mass Index (BMI) – podstawowy wskaźnik, który wyraża stosunek wagi do wzrostu. Mimo że ma on swoje ograniczenia, dość dobrze oddaje poziom tkanki tłuszczowej.
Opierając się na wynikach opublikowanego badania, dowiadujemy się, że w 2019 roku 52,7 proc. dorosłej populacji Unii Europejskiej miało nadwagę. Wśród nich znajduje się 17 proc. osób chorujących na otyłość. Jak w tym badaniu umiejscowiona jest Polska ?. Niestety nie wypadamy na tle Europy dobrze. W Polsce odsetek ten wynosi 58,1 proc. W całej Europie jest tylko kilka krajów, które wyprzedzają nas w tej niechlubnej statystyce. Należy dodać jeszcze, że w większości przebadanych krajów w tym w Polsce istnieje dysproporcja płciowa zdecydowanie na niekorzyść mężczyzn.
Istotnym czynnikiem profilaktycznym dla nawagi i otyłości jest aktywność fizyczna. Tutaj warto przytoczyć wyniki kolejnych badań z 2022 roku przeprowadzonych przez Eurobarometr/Kantar na dużej populacji mieszkańców Unii Europejskiej. Badacze zapytali
ankietowanych o to jak często podejmują aktywność fizyczną. W Polsce aż 65 % badanych odpowiedziało, że nie uprawia żadnej aktywności fizycznej. Najbardziej zasiedziałą grupą są osoby po 55. roku życia. Aż 93 proc. z nich - i kobiet, i mężczyzn - nie ćwiczy nigdy lub robi to rzadko. Niestety statystyki te są jednymi z najgorszych w EU – do spółki z Rumunią, Bułgarią, Grecją czy Portugalią. Bardzo daleko nam do krajów skandynawskich, gdzie na przykład w Szwecji nie aktywne ruchowo jest 12 % społeczeństwa a w Finlandii tylko 8%.
Natomiast w bliższych nam kulturowo i geograficzne Czechach i Słowacji wyniki badania są również znacząco lepsze ponieważ wynoszą odpowiednio 23 i 43 % niećwiczących. Oczywiście istnieje wykazana wielokrotnie korelacja pomiędzy aktywnością fizyczną a spodziewaną długością życia czy długością życia w zdrowiu. W ograniczeniu nadwagi a także w utrzymaniu ciała w dobrym zdrowiu może nam pomóc dobrze zbilansowana dieta. W tym celu warto zapoznać się z ofertą portalu Diety –
NFZ, który powstał w celu promowania zdrowego odżywiania, które jest kluczowe dla zachowania zdrowia i w leczeniu chorób przewlekłych. Na portalu można odnaleźć między innymi przykładowe 3-dniowe plany żywieniowe, a także spersonalizowane 28-dniowe plany żywieniowe, które można wygenerować po rejestracji swojego konta.

Opracowano na podstawie:
Strona internetowa Światowej Organizacji Zdrowia 
Strona internetowa Eurostat 
Strona internetowa Komisji Europejskiej -
Strona internetowa NFZ 

{"register":{"columns":[]}}