W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Chiny

W dniach 18 – 21 września 2012 r. polski minister zdrowia złożył wizytę w Chińskiej Republice Ludowej. Był to początek wymiany doświadczeń i współpracy ministerstw w zakresie polityki lekowej. W efekcie delegacja Ministerstwa Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej, której przewodniczył wiceminister Huang Jiefu, złożyła 10 grudnia 2012 r. wizytę w Ministerstwie Zdrowia. Natomiast 23 czerwca 2014 r. delegacja Komisji Zdrowia i Planowania Rodziny (która przejęła funkcje resortu zdrowia) odbyła spotkanie na szczeblu wiceministrów zdrowia.

Przedstawiciele regionalnych Komisji Zdrowia i Planowania Rodziny oraz innych instytucji również są zainteresowani wymianą doświadczeń ze stroną polską. 1 kwietnia 2016 r. wizytę w Ministerstwie Zdrowia złożyli przedstawiciele Komisji miasta Tianjin. Natomiast w dniu 8 września 2016 r. ministerstwo przyjęło delegację Chińskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (CFDA).

Strona chińska przeprowadza głębokie reformy systemowe w ochronie zdrowia, dlatego podczas spotkań przedstawiane były polskie rozwiązania dotyczące:

  • systemu ubezpieczeń zdrowotnych,
  • funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej,
  • podnoszenia kwalifikacji personelu medycznego.

Szczyt Ministrów Zdrowia „17+1”

Współpraca między Państwami Europy Środkowo-Wschodniej, a Chińską Republiką Ludową w tzw. formacie „17+1” jest coraz bardziej intensywna. Mechanizm ten został zapoczątkowany w 2012 r. i miał służyć promowaniu chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku oraz zacieśnieniu współpracy w dziedzinie infrastruktury, transportu i logistyki, handlu i inwestycji.

W dniach 11–12 kwietnia 2019 r. w chorwackim Dubrowniku odbył się ósmy szczyt premierów państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. W trakcie szczytu dokonano pierwszego rozszerzenia formatu 16+1 od jego utworzenia, zapraszając do współpracy Grecję, występującą dotychczas w roli obserwatora.

Współpraca w formacie 17+1 rozwija się także w niektórych obszarach w zakresie zdrowia. Mogą się one zmieniać w zależności od potrzeb i kierunków zainteresowania państw wchodzących w skład formatu.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.11.2020 13:59 Bartłomiej Celejewski
Pierwsza publikacja:
27.03.2018 09:38 Rafał Babraj
{"register":{"columns":[]}}