Cyfryzacja w ochronie zdrowia
16.01.2024
Wypracowaliśmy już wiele rozwiązań cyfrowych i stale je rozwijamy. Kluczowe to e-recepta, e-skierowanie i e-konsylium. Nadal trwają prace nad ulepszaniem Internetowego Konta Pacjenta, aplikacji mojeIKP, platformy Domowa Opieka Medyczna (DOM), poprawą raportowania zdarzeń medycznych i wymianą elektronicznej dokumentacji medycznej.
Ulepszamy istniejące rozwiązania i wdrażamy nowe. Powołaliśmy Telemedyczny Okrągły Stół, który ma rozwijać platformę DOM i telemedycynę.
Do tej pory odbyło się już 8 pilotaży telemedycznych w ramach Domowej Opieki Medycznej:
2 edycje Programu E-stetoskop, Program Opaska telemedyczna, Program E-spriometr, Program Smart Doktor, a także programy pomiaru saturacji, ciśnienia i glikemii.
Stworzyliśmy Portfel Aplikacji Zdrowotnych (PAZ). Znajdą się w nim aplikacje, które uzyskają certyfikat MZ. W tym celu muszą być sprawdzone pod względem bezpieczeństwa i merytoryki. Będą wspierać pacjentów w kwestiach zdrowotnych i pomagać w diagnozie i leczeniu.
Rozwijamy e-Konsylium w kardiologii i onkologii. Platforma umożliwia zdalne konsultacje lekarzy POZ ze specjalistami. Dzięki temu opieka nad pacjentem jest bardziej skuteczna.
Od 2022 r. rozwijamy stosowanie asysty robotycznej w zabiegach chirurgicznych. Jest już refundowana w trzech wskazaniach: nowotworów błony śluzowej trzonu macicy, gruczołu krokowego i jelita grubego.
Robotykę wykorzystujemy też w rehabilitacji. Podpisaliśmy umowy ze 178 podmiotami leczniczymi na 149,5 mln. zł w ramach Funduszu Medycznego (zakup egzoszkieletów i robotów rehabilitacyjnych).
Chcemy wdrożyć centralną e-Rejestrację. Umożliwi ona umawianie wizyt przez Internetowe Konto Pacjenta i centralną infolinię. To rozwiązanie ma skrócić kolejki do specjalistów.
Nadal będziemy dofinansowywać informatyzację podmiotów leczniczych (zakup systemów informatycznych i sprzętu).
Uczestniczymy w pracach Komisji Europejskiej nad rozporządzeniem w sprawie europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia. Będzie ono wykorzystane do działań w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Na projekty związane z wdrożeniem innowacji pozyskaliśmy ponad 1 mld EUR.