Dentobusy - wyjaśnienia
14.06.2018
Wyjaśnienia dotyczące wyposażenia dentobusów
W związku z zastrzeżeniami sformułowanymi przez Najwyższą Izbę Kontroli w wystąpieniu pokontrolnym „Wykonanie budżetu państwa w 2017 r. w części 46-Zdrowie oraz wykonanie planu finansowego Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych w 2017 r.” przekazujemy następujące wyjaśnienia.
Wymóg posiadania przez pojazd ogrzewania szyby przedniej
W przeprowadzonym postępowaniu na zakup dentobusów Ministerstwo Zdrowia zamieściło w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia wymóg posiadania przez pojazd ogrzewania szyby przedniej.
Według posiadanej wiedzy wszystkie marki samochodów mają w swoich ofertach możliwość montażu takich szyb. W samochodach dostawczych wielu producentów są standardowo montowane przewody w wiązkach elektrycznych, które pozwalają wstawić takie szyby na etapie tworzenia zabudowy pojazdu specjalnego.
Diagnostyka i leczenie stomatologiczne będą odbywały się w dentobusie również w okresie zimowym, kiedy pojazd będzie ogrzewany. Oznacza to, że na szybie czołowej będzie zbierał się lód, który trzeba będzie usunąć przed drogą powrotną. Ogrzewanie szyby czołowej ma służyć rozwiązaniu tego i zwiększeniu bezpieczeństwa kierującego. Alternatywne sposoby usuwania oblodzenia mogłyby prowadzić do uszkodzenia szyby.
Ponadto Ministerstwo Zdrowia, tworząc Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia, musi zwrócić uwagę na zaspokojenie swoich potrzeb i wymagań przy danym zamówieniu, tak aby wydatkować środki publiczne w sposób celowy i efektywny. Dotychczas nie istniały wytyczne czy standardy dotyczące dentobusów. Opis i wymagania w zakresie wyposażenia dentobusów były tworzone od podstaw i ustalane m.in. z dentystami i ekspertami w zakresie motoryzacji.
Postępowanie na zakup dentobusów zgodne z przepisami PZP
Ministerstwo Zdrowia zachowało należytą staranność przy ustalaniu szacunkowej wartości zamówienia w przeprowadzonym postępowaniu na zakup dentobusów, dostosowując się do obowiązujących przepisów Prawa Zamówień Publicznych.
Postępowanie to było przeprowadzane w trybie pilnym, co uzasadnia zastosowanie skróconego terminu składania ofert. Z tego względu nie zdecydowaliśmy się też na organizowanie i przeprowadzenie dialogu technicznego, który znacząco wydłużyłby procedurę postępowania.
Zamiast tego przeprowadzona procedura – zgodnie z przepisami – obejmowała etap składania pytań przez wykonawców i udzielania odpowiedzi na te pytania, które zostały zadane przed upływem połowy terminu składania ofert. W tym czasie resort odpowiedział na 51 pytań przesłanych przez 4 wykonawców.
Ministerstwo Zdrowia nie zwracało się do potencjalnych wykonawców z prośbą o oszacowanie wartości zamówienia. Jest to bowiem czynność wstępna, która następuje przed dokładnym opisem przedmiotu zamówienia, a w przypadku zamówień, które nie miały swoich odpowiedników w przeszłości, występuje obiektywna okoliczność utrudniająca oszacowanie. Ponadto, w ocenie resortu, prowadzenie rozmów na jakikolwiek temat związany z postępowaniem przetargowym z wybranymi wykonawcami mogłoby stanowić naruszenie zasad jawności i konkurencyjności prowadzenia postępowania przetargowego.
- Ostatnia modyfikacja:
- 14.06.2018 14:05 Monika Latoszek
- Pierwsza publikacja:
- 14.06.2018 14:05 Monika Latoszek