Działania antykorupcyjne w obszarze programów polityki zdrowotnej
Co to jest program polityki zdrowotnej
Program polityki zdrowotnej (dalej: „Program”) to zespół zaplanowanych działań z zakresu opieki zdrowotnej, które są oceniane jako skuteczne, bezpieczne i uzasadnione. Celem Programu jest:
- wykrywanie oraz realizowanie określonych potrzeb zdrowotnych,
- poprawa stanu zdrowia określonej grupy pacjentów.
Programy są opracowywane, wdrażane, realizowane i finansowane przez Ministra Zdrowia i innych ministrów oraz jednostki samorządu terytorialnego.
Czego dotyczą programy polityki zdrowotnej
Programy polityki zdrowotnej dotyczą w szczególności:
- ważnych zjawisk epidemiologicznych,
- ważnych problemów zdrowotnych (innych niż epidemiologiczne) dotyczących całej lub określonej grupy docelowej chorych – przy istniejących możliwościach eliminowania bądź ograniczania tych problemów,
- wdrażania nowych procedur medycznych i profilaktyki.
Czym jest Komisja Konkursowa i jakie są jej zadania
Komisja Konkursowa (dalej: „Komisja”) jest to zespół składający się z minimum 3 członków, powoływany przez Ministra Zdrowia w celu:
- oceny ofert złożonych przez oferentów na realizację określonych zadań w ramach Programu oraz
- wyłonienia spośród nich najbardziej korzystnej oferty (lub najbardziej korzystnych ofert).
W pracach Komisji mogą brać również udział osoby zaproszone przez przewodniczącego Komisji (np. w charakterze eksperta z określonej dziedziny).
Ocena ofert przeprowadzana jest przez Komisję podczas posiedzeń, zgodnie ze sprecyzowanymi w ogłoszeniu konkursowym (oraz w treści Programu) wymaganiami oraz kryteriami oceny ofert.
Po zakończeniu obrad Komisja przedstawia Ministrowi Zdrowia propozycję w zakresie wyłonionego realizatora (lub realizatorów) Programu wraz z propozycją dotyczącą kwoty przyznanych środków publicznych.
Bezstronność członków komisji oraz zapewnienie poufności danych
Członkowie Komisji oraz osoby, których opinii Komisja może zasięgać, zobowiązani są wykonywać swoje obowiązki z zachowaniem bezstronności oraz poufności danych i informacji zawartych w ofertach. W celu zapewnienia dochowania ww. zasad każdy z członków Komisji przed przystąpieniem do oceny ofert składa tzw. Deklarację bezstronności i poufności, odnoszącą się do każdego z oferentów.
Wyłączenie członków Komisji z udziału w pracach
Członkowie Komisji oraz osoby, których opinii Komisja może zasięgać, mogą zostać wyłączone z udziału w jej pracach przez przewodniczącego, jeżeli między nimi a jednym z oferentów, osobą wchodzącą w skład organów statutowych lub pełniącą funkcje kierownicze u oferenta lub przedstawicielem oferenta zachodzi stosunek osobisty lub służbowy, który mógłby wywołać wątpliwości co do bezstronności tych osób.
Z prac Komisji wyłączona zostaje osoba, która:
- wchodzi w skład organów statutowych lub pełni funkcję kierowniczą u oferenta lub u jego przedstawiciela (a także była/jest przedstawicielem tych osób; była jest związana stosunkiem pracy z którymkolwiek oferentem w roku, który poprzedzał udział w pracach Komisji)
- jest małżonkiem, krewnym lub powinowatym w linii prostej, krewnym bocznym do czwartego stopnia, powinowatym bocznym do drugiego stopnia lub pozostaje we wspólnym pożyciu z osobą, która wchodzi w skład organów statutowych lub pełni funkcje kierownicze u oferenta lub jego przedstawiciela,
- jest związana z osobą, która wchodzi w skład organów statutowych lub pełni funkcje kierownicze
u oferenta w podmiocie, który wykonuje działalność leczniczą, którego dotyczy oferta lub przedstawicielem którejkolwiek z tych osób, stosunkiem przysposobienia, opieki lub kurateli, - jest związana z oferentem stosunkiem prawnym, który wynika z umowy o pracę, wyboru, mianowania, powołania lub umowy cywilnoprawnej lub stosunkiem służby,
- brała udział w przygotowaniu dokumentacji oferty chociażby jednego oferenta,
- jest wspólnikiem lub posiada akcje lub udziały w spółce oferenta lub spółce, która dominuje względem oferenta lub jest od niego zależna,
- jest stroną w umowie spółki cywilnej, której stroną jest także oferent.
Uwaga: powody wyłączenia od udziału w pracach Komisji są ważne także po ustaniu małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.
Czy oferenci mogą brać udział w procedurze konkursowej
Oferenci mogą być obecni jedynie przy dokonywaniu czynności Komisji, polegających na:
1) podaniu liczby otrzymanych ofert,
2) weryfikacji daty wpływu ofert.
Dodatkowe informacje
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm.
Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 kwietnia 2018 r. w sprawie prowadzenia prac nad opracowaniem i realizacją programów polityki zdrowotnej oraz wyłaniania realizatorów innych programów realizowanych przez ministra właściwego ds. zdrowia Dz. Urz. Min. Zdrow. z 2018 r. poz. 30 i Dz. Urz. Min. Zdrow. z 2019 r. poz. 34
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych Dz. U. z 2022 r. poz. 2554.
- Pierwsza publikacja:
- 13.03.2018 11:53 Rafał Babraj
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Rafał Babraj
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Działania antykorupcyjne w obszarze programów polityki zdrowotnej | 3.0 | 17.02.2023 11:45 Maria Kuźniar |
Działania antykorupcyjne w obszarze programów polityki zdrowotnej | 2.0 | 29.07.2022 08:52 Maria Kuźniar |
Działania antykorupcyjne w obszarze programów polityki zdrowotnej | 1.1 | 05.04.2018 14:29 Rafał Babraj |
Działania antykorupcyjne w obszarze programów polityki zdrowotnej | 1.0 | 13.03.2018 11:53 Rafał Babraj |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP