W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Edukacja zdrowotna

Szkoła musi uczyć, jak zadbać o własne zdrowie. Profilaktyka to priorytet, bo pozwala nam zachować długie życie w dobrym zdrowiu. Trudno wyobrazić sobie lepszy moment na wyrobienie zdrowych nawyków stylu życia niż czas w szkole.

Zapobiegać chorobom możemy zarówno poprzez sposób, w jaki żyjemy, jak i poprzez poddawanie się badaniom przesiewowym, które pozwolą wykryć groźne schorzenia na takim etapie, że wciąż pozostają duże szanse wyleczenia i zredukowania ryzyka powikłań.

Nowy przedmiot szkolny

Edukacja i zdrowie należą do najważniejszych obszarów odpowiedzialności państwa, dlatego trwają już prace nad nowym przedmiotem szkolnym pn. edukacja zdrowotna. Przedmiot będzie nauczany w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych od września 2025 roku.

Podstawy programowe

Przy Ministerstwie Edukacji Narodowej powołany został międzyresortowy zespół, który przygotuje założenia i podstawy programowe nowego przedmiotu. W jego skład wchodzą:

  • przewodniczący - prof. dr. hab. Zbigniew Izdebski - pedagog i seksuolog, kierownik Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Koordynator Wydziału Medycznego UW oraz kierownik Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego,
  • Antonina Kopyt - nauczycielka wychowania do życia w rodzinie,
  • ks. Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej,
  • dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas - konsultant krajowa do spraw medycyny rodzinnej,
  • dr n. med. Aleksandra Lewandowska - konsultant krajowa w dziedzinie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży,
  • dr hab. prof. AWF Hubert Makaruk,
  • dr hab. prof. AWFiS Anna Szumilewicz,
  • dr Monika Staszkiewicz – ekspert Instytutu Badań Edukacyjnych.

Zespół ma wypracować podstawowe założenia nowego przedmiotu do końca czerwca 2024 r.

Klasy z edukacją zdrowotną

Edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. Przedmiot jest przewidziany dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i a także klas I-III szkół ponadpodstawowych – liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I stopnia. 

Materiały dydaktyczne

W Ministerstwie Zdrowia pracujemy nad materiałami edukacyjnymi i chcielibyśmy, aby zostały  one włączone do nowego programu nauczania przedmiotu edukacja zdrowotna.

Przygotowaliśmy we współpracy z MEN materiały edukacyjne dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych oraz 1-3 szkół ponadpodstawowych. Materiały konsultowane były także z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji oraz naszymi ekspertami z Narodowego Instytutu Onkologii, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-BIP oraz Instytutu Matki i Dziecka.
Opracowano koncepcje zajęć dydaktycznych z zakresu edukacji zdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia do wdrożenia w szkołach w ramach zajęć o zdrowiu dla uczniów szkół podstawowych z klas 4–8 oraz uczniów szkół ponadpodstawowych klas 1.–3.

  • Powstało 71 scenariuszy lekcji, w tym: 45 scenariuszy dla klas 4.–8. SP i 26 scenariuszy dla klas 1.–3.
  • Główne obszary tematyczne scenariuszy lekcji:

- aktywność fizyczna,

- zdrowa dieta,

- cukier,

- palenie tytoniu,

- alkohol,

- promieniowanie UV,

- zdrowe środowisko,

- szczepienia,

- HPV.
 

{"register":{"columns":[]}}