W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fakty i mity

MIT. Szczepienie dziewcząt i chłopców przeciw HPV jest obowiązkowe

FAKT. Jest to szczepienie zalecane.

W punkcie szczepień podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) można wykonać to szczepienie bezpłatnie. Programem bezpłatnych szczepień objęte są dziewczęta i chłopcy po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia.

 

MIT. Szczepionki przeciw HPV są płatne

FAKT. Szczepionki przeciw HPV są bezpłatne w ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV. Programem bezpłatnych szczepień objęte są dziewczęta i chłopcy po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Dodatkowo szczepionka Cervarix  dostępna jest bezpłatne dzieciom w wieku 9-18 lat w ramach refundacji aptecznej.

Osoby powyżej 18 r.ż. mogą liczyć na 50% refundację apteczną szczepionki Cervarix. Droga do szczepienia jest taka sama jak w przypadku osób poniżej 18 roku życia.

 

MIT. Może dojść do zakażenia HPV na skutek szczepienia

FAKT. Nie ma ryzyka zakażenia. W składzie szczepionek przeciw HPV nie ma wirusa zdolnego do namnażania się i zakażana, a jedynie cząstki wirusopodobne.

 

MIT.  Szczepionki przeciw HPV wpływają na wystąpienie ryzykownych zachowań seksualnych u dziewcząt

FAKT. Badania nie potwierdziły związku między szczepieniami przeciw HPV a zwiększonym ryzykownym zachowaniem seksualnym.

Obawy rodziców nastoletnich dziewcząt dotyczące rozpoczęcia pożycia seksualnego po otrzymaniu szczepionki przeciw HPV są nieuzasadnione.

 

MIT. Szczepionki przeciw HPV nie są bezpieczne

FAKT. Szczepionki przeciw HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane. Na świecie od ponad 15 lat podano już kilkaset milionów dawek tych szczepionek. Szczepionki przeciw HPV należą do najlepiej przebadanych pod względem bezpieczeństwa preparatów. 

 

MIT.  Zakażenie HPV można wyleczyć

FAKT. Nie ma leku przeciwwirusowego, który powodowałby całkowite usunięcie HPV z organizmu. Można za to uniknąć zakażenia dzięki szczepieniu przeciw HPV.

 

MIT. Szczepionka przeciwko HPV jest nowa i nie znamy jej długoterminowych efektów

FAKT. Szczepionki przeciwko HPV są stosowane od 2006 r. a długoterminowe badania potwierdzają ich bezpieczeństwo i skuteczność.

 

MIT. HPV to wirus, który występuje bardzo rzadko i szczepionka nie jest potrzebna

FAKT. HPV jest bardzo powszechnym wirusem i duża liczba osób może się z nim zetknąć w pewnym momencie swojego życia.

Zakażenie HPV często przebiega bezobjawowo ale może prowadzić do poważnych chorób takich jak rak szyjki macicy i wiele innych nowotworów.

Szczepionki przeciw HPV chronią przed zakażeniem wirusem. To oznacza, że chronią przed nowotworami, które są związane z HPV oraz przed konsekwencjami, jakie mogą wynikać z rozwoju raka (np. śmierć).

Szczepienie to inwestycja w zdrowie – efekty widać po latach.

 

MIT. Szczepionka przeciwko HPV jest tylko dla dziewcząt

FAKT. HPV może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Wirus ten nie powoduje jedynie raka szyjki macicy ale również nowotwory, które występują u  mężczyzn, odbytu, prącia, okolic głowy i szyi.

Dlatego szczepienia zalecane są także chłopcom. Szczepienia, którym poddadzą się teraz chłopcy będą w przyszłości chronić również pośrednio kobiety, które w ten sposób unikną od nich zakażenia wirusem HPV. Zaszczepieni mężczyźni, nie  będąc nosicielami wirusa HPV, przerywają łańcuch zakażenia. To zmniejsza liczbę przypadków raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywołanych przez HPV wśród kobiet.

 

MIT. Szczepionka przeciw HPV wywołuje niepłodność u kobiet

FAKT. Nie ma dowodów naukowych na to, że szczepionka przeciwko HPV wpływa na płodność. Zgromadzone dotąd liczne dane dotyczące bezpieczeństwa szczepionek przeciw HPV nie potwierdziły także związku przyczynowego między występowaniem przedwczesnej niewydolności jajników a szczepieniem przeciw HPV.

{"register":{"columns":[]}}