Grupa Wyszehradzka
Grupa Wyszehradzka (GW, V4) jest elastycznym mechanizmem współpracy i trwałym elementem polityki zagranicznej opartym na rocznym, rotacyjnym przewodnictwie jej czterech członków – Republiki Czeskiej, Słowacji, Węgier i Polski oraz spotkaniach przedstawicieli V4 na różnym szczeblu. Kraj sprawujący prezydencję opracowuje program współpracy na czas swojego przewodnictwa oraz raport, oceniany na corocznym szczycie premierów V4, podczas którego podsumowuje się działania i wyznacza nowe cele. Koordynacją bieżącej współpracy zajmują się Narodowi Koordynatorzy powoływani przez MSZ. Obecnie Grupie przewodniczy Polska (do 30 czerwca 2021 r.).
Znaczenie Grupy Wyszehradzkiej jako ważnego elementu polskiej polityki zagranicznej, który służy uzgadnianiu stanowisk i budowaniu jedności regionu stale wzrasta. Ma to przełożenie także na rosnącą liczbę spotkań, w tym związanych z obszarem zdrowia.
V4 może być również platformą do realizacji bardziej praktycznych projektów, takich jak zainicjowana przez Polskę współpraca na rzecz uczciwych i przystępnych cen leków, tzw. fair pricing (projekt FaAP). Ta zapoczątkowana w 2016 r. inicjatywa skupia państwa o zbliżonej sytuacji ekonomicznej, zmagające się z podobnymi problemami i wyzwaniami, także spoza Grupy (tzw. V4+).
Materiały
Więcej na temat projektu FaAP- Ostatnia modyfikacja:
- 12.11.2020 14:23 Bartłomiej Celejewski
- Pierwsza publikacja:
- 27.03.2018 11:31 Rafał Babraj