W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja nt. projektu „PORTFEL APLIKACJI ZDROWOTNYCH” (PAZ)

29.05.2024

Ministerstwo Zdrowia informuje, że rozpoczęto realizację projektu „Portfel Aplikacji Zdrowotnych”. Wniosek o dofinansowanie projektu został złożony w naborze konkursowym nr FERC.02.01-IP.01-001/23 w ramach działania 02.01 Wysoka jakość i dostępność e-usług publicznych, Priorytet II: Zaawansowane usługi cyfrowe, w Programie Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Projekt został wybrany do dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Porozumienie o dofinansowanie projektu zostało zawarte 29 kwietnia 2024 r.

Kto realizuje projekt?

Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Zdrowia (Liderem Projektu jest Departament Innowacji MZ) oraz Centrum e-Zdrowia (Partner Projektu).

Do kogo skierowany jest projekt?

Projekt jest skierowany przede wszystkim do pacjentów, gdyż aplikacje zdrowotne, które znajdą się w PAZ, będą dedykowane pacjentom. Ponadto projekt może przynieść korzyści organizacjom pacjentów, personelowi medycznemu, twórcom aplikacji zdrowotnych, ze szczególnym uwzględnieniem uczelni medycznych nadzorowanych przez Ministra Zdrowia, a także instytucjom oraz organizacjom eksperckim działającym w obszarze ochrony zdrowia.

Jakie są cele projektu?

Celem projektu jest utworzenie i udostępnienie Portfela Aplikacji Zdrowotnych (PAZ).

W projekcie planujemy powierzenie państwowym uczelniom medycznym grantów na wytworzenie 10 aplikacji mobilnych, które następnie otrzymają tytuł „Aplikacja Certyfikowana MZ” i zostaną włączone do PAZ. Ponadto aplikacje, które już są dostępne na rynku, także będą miały możliwość uzyskania certyfikatu MZ i włączenia do PAZ.

Efektem projektu będzie Portfel Aplikacji Zdrowotnych, w którym znajdą się certyfikowane aplikacje mobilne skierowane do pacjentów i bezpłatne dla każdego użytkownika. Katalog aplikacji będzie dostępny na portalu PAZ.

Jakie zadania będą realizowane w projekcie?

W ramach projektu:

  • opracujemy procedurę certyfikacji aplikacji dostępnych na rynku oraz udostępnimy narzędzie online do składania wniosków o uzyskanie tytułu "Aplikacja Certyfikowana MZ";
  • opracujemy procedurę udzielania grantów na wytworzenie aplikacji zdrowotnych oraz udostępnimy narzędzie online do składania wniosków o udzielenie grantu na wytworzenie aplikacji zdrowotnych przez uczelnie medyczne;
  • udostępnimy e-usługę dot. certyfikacji aplikacji zdrowotnych;
  • udostępnimy portal Portfela Aplikacji Zdrowotnych (PAZ) (podstrona gov.pl), na którym zamieścimy katalog aplikacji certyfikowanych – zakładamy, że w PAZ będzie się znajdować co najmniej 10 aplikacji.
  • przeprowadzimy działania informacyjno-promocyjne.

Aplikacje będą bezpłatne dla każdego użytkownika i dystrybuowane przez obecnie funkcjonujące sklepy (Apple, Google). Tytuł „Aplikacja Certyfikowana MZ” przyznawany będzie na 24 miesiące. W tym okresie aplikacja będzie włączona do PAZ.

Aplikacje będą weryfikowane pod kątem merytorycznym m.in. funkcjonalności aplikacji, jej użyteczności, łatwości obsługi, zawartości merytorycznej, innowacyjności oraz w zakresie bezpieczeństwa informacji.

Jakie korzyści zostaną osiągnięte?

Realizacja projektu umożliwi osiągnięcie następujących korzyści:

  • poprawa dostępu do informacji na temat aplikacji zdrowotnych,
  • zwiększenie dostępu do wiarygodnych rozwiązań służących zarządzaniu własnym zdrowiem,
  • zwiększenie zaangażowania pacjentów w zarządzanie własnym zdrowiem.

Jaki jest planowany okres realizacji projektu?

Data rozpoczęcia realizacji projektu: 2 stycznia 2023 r.

Planowana data zakończenia realizacji projektu: 30 listopada 2026 r.

Należy zaznaczyć, że nabór do procedury certyfikacji aplikacji dostępnych na rynku rozpoczął się już 31 marca 2023 r., czyli jeszcze przed uzyskaniem dofinansowania. Działanie to jest kontynuowane, a wraz z rozpoczęciem realizacji projektu PAZ w ramach FERC rozpoczęły się prace mające na celu uruchomienie ścieżki powierzenia grantów na stworzenie aplikacji zdrowotnych.

Gdzie dostępne są informacje na temat projektu?

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat PAZ dostępnymi na:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/aplikacje-certyfikowane-mz-w-portfelu-aplikacji-zdrowotnych-paz

Informacje będą sukcesywnie poszerzane, szczególnie w zakresie naboru na powierzenie grantów.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wartość Projektu:  14 149 408,22 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 11 278 493,29 zł

{"register":{"columns":[]}}