W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja w sprawie przewozu leków przez granice Rzeczypospolitej oraz innych państw dla indywidualnych pacjentów

26.02.2020

Osoby, które zamierzają podróżować z lekami, powinny posiadać podstawową wiedzę w zakresie dopuszczalności:

  1. wywozu leków z terytorium Polski;
  2. wwozu oraz wywozu leków z terenu państwa, do którego się wybierają;
  3. przywozu leków do Polski;
  4. przywozu lub wywozu środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1.

Ad 1.

Podróżujący pacjent co do zasady może, na własny użytek, wywieźć z terytorium Polski leki w ilości potrzebnej mu na własne potrzeby lecznicze, z zastrzeżeniem punktu 4. Prawo wywozu tych leków z Polski nie oznacza jednakże, że te produkty automatycznie (bez jakichkolwiek ograniczeń) można wwieźć (przywieść) na terytorium innego państwa.

Ad 2.

Wwóz leków na terytorium innych krajów (oraz ich wywóz z tych krajów w celu ewentualnego przywozu ich do Polski) pozostaje poza reżimem polskiego prawodawstwa. W związku z powyższym Ministerstwo Zdrowia nie jest urzędem właściwym do wypowiedzenia się w sposób wiążący, co do możliwości przekroczenia poszczególnych granic z konkretnymi lekami lub substancjami. Przepisy prawa polskiego nie mają eksterytorialnego zakresu odziaływania, tj. nie mogą one regulować zasad, w tym ograniczeń co do leków lub substancji, które mogą być wwożone na terytorium obcych państw.

Kwestia wypowiadania się co do tego, jakie leki można wwozić (przywozić) na terytorium innych państw, pozostaje w zakresie wyłącznych kompetencji ich instytucji, względnie placówek dyplomatycznych tych państw.

Ad 3.

Podróżujący pacjent co do zasady może, na własny użytek, wwieźć (przywieźć) do Polski leki w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań, z zastrzeżeniem punktu 4. Planując jednak przywóz leków do Polski, należy przede wszystkim sprawdzić, czy leki te można wywieźć z kraju, z którego wywozimy.

Kwestia wypowiadania się co do tego, jakie leki można wywozić z terytorium innych krajów (w celu ich przywozu do Polski) pozostaje w zakresie wyłącznych kompetencji instytucji, względnie placówek dyplomatycznych krajów, z których leki mają być wywiezione. Ministerstwo Zdrowia może udzielić informacji wyłącznie na temat tego, czy taki lek można wwieźć (przywieźć) do Polski, w szczególności, czy nie jest w tym celu podjęcie działań, o których mowa w pkt 4.

Ad 4.

Przywóz albo wywóz środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1, na własne potrzeby lecznicze, na podstawie recepty lub dokumentacji medycznej dotyczącej zaleconego przyjmowania danego produktu leczniczego, wymaga stosownego zaświadczenia wydanego przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF).

W tej kwestii ewentualne zapytania należy kierować do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia zaleca daleko posuniętą przezorność w kwestii przewożenia leków z Polski na terytorium innego państwa (do którego się udajemy), zwłaszcza dotyczy to państw Afryki i Azji.

Prawu wywozu leków z Polski (w tym także tych wymagających stosownych dokumentów ze strony GIF) nie odpowiada automatyczne prawo ich wwozu na terytorium innych państw. Możliwość taka powinna być każdorazowo rzetelnie weryfikowana – w instytucjach, o których powyżej ­– przez osobę zamierzająca dokonać wwozu leku na terytorium innego państwa.

Ministerstwo Zdrowia zaleca jednocześnie – ze względów ostrożnościowych – aby wwożąc (przywożąc) leki do Polski z innego państwa, jak również wywożąc leki z Polski w celu ich wwozu (przywozu) do innego państwa, posiadać przy sobie dokument uprawdopodabniający taką potrzebę, tj. dokument, z którego wynika, że przywóz tego leku wynika z potrzeb zdrowotnych osoby dokonującej przywozu albo innej osoby, dla której ten lek jest przeznaczony.

Ministerstwo Zdrowia wskazuje nadto, że powyższej opisane zasady wwozu (przywozu) leków do Polski w ilości odpowiadającej 5 najmniejszym opakowaniom, odnosi się wyłącznie do osobistego działania osoby przywożącej, tzn. dotyczy tylko przypadku dokonania samodzielnego przewiezienia przez granicę do Polski. Przedmiotowe uprawnienie nie obejmuje stanów faktycznych odnoszących się np. do przesyłek pochodzących z zagranicy (przeznaczonych dla klientów w Polsce w wyniku np. złożenia przez nich zamówienia na leki w zagranicznej aptece internetowej, albo na portalu zakupowym).

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia informuje, że w przedmiotowej kwestii nie udziela wyjaśnień dla indywidualnych osób. Niniejsza informacja, jak również komunikat zamieszczony na stronach Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (link do którego podano poniżej), stanowi wyłączne stanowisko w tej sprawie. W związku z liczną korespondencją wpływającą w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia – zarówno drogą tradycyjną, jak i elektroniczną, jak również w związku z licznymi telefonami, Ministerstwo Zdrowia informuje, że nie dokonuje interpretacji przepisów prawa polskiego, ani tym bardziej – nie wypowiada się na temat dotyczących tego tematu przepisów obowiązujących
w innych państwach.

Więcej informacji na temat podróżowania z lekami można znaleźć tutaj.

{"register":{"columns":[]}}