Informacja ze spotkania konsultantów krajowych w dziedzinach pielęgniarstwa w Ministerstwie Zdrowia
20.11.2015
16 listopada 2015 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyło się coroczne spotkanie konsultantów krajowych w dziedzinach pielęgniarstwa. Wzięli w nim udział dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych Beata Cholewka oraz kierownictwo Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP).
Podczas spotkania omówiono bieżące działania konsultantów krajowych (m.in. sposoby skutecznego pozyskiwania informacji o sytuacji kadrowej pielęgniarek i położnych) oraz określono priorytety na 2016 r.
Dyrektor Beata Cholewka zwróciła uwagę na konieczność stałego gromadzenia przez konsultantów krajowych (we współpracy z konsultantami wojewódzkimi) aktualnych danych o sytuacji kadrowej w zawodach pielęgniarki i położnej. Te informacje są niezbędne w celu odpowiedniej koordynacji kształcenia przeddyplomowego oraz podyplomowego pielęgniarek i położnych.
Reprezentant Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia przedstawił stan prac nad wprowadzaniem elektronicznej dokumentacji pielęgniarskiej według standardów Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej (ICNP), a przedstawiciel CKPPiP przekazał informację o przygotowaniu programów kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych w zakresie: specjalizacji, kursów kwalifikacyjnych i kursów specjalistycznych.
Dyskusja nad problemami zasygnalizowanymi przez konsultantów krajowych dotyczyła przede wszystkim:
- zabezpieczenia potrzeb kadrowych,
- dostępności i jakości sprawowanej opieki pielęgniarskiej nad pacjentem – w aspekcie przestrzegania standardów tej opieki,
- racjonalnego obciążenia pielęgniarek nowymi zadaniami.
Wśród ustawowych zadań konsultantów krajowych w dziedzinach pielęgniarstwa do realizacji w 2016 r. należałby zaliczyć m.in.:
- Kontynuowanie doskonalenia metod pozyskiwania danych na temat sytuacji kadrowej pielęgniarek i położnych (z uwzględnieniem dziedzin szczegółowych).
- Podejmowanie zadań związanych z właściwą organizacją opieki pielęgniarskiej, jej dostępności i jakości oraz dokumentowania przez pielęgniarkę/położną wykonywanych czynności.
- Ocenę przesłanek występowania zdarzeń niepożądanych oraz opracowanie mechanizmów zapobiegania ich powstawaniu – w ścisłej współpracy z konsultantami wojewódzkimi.
- Ostatnia modyfikacja:
- 03.11.2017 08:13 Dominika Waligórska
- Pierwsza publikacja:
- 22.11.2017 13:17 Dominika Waligórska