Jak przygotować się do złożenia wniosku
Pamiętaj, że bycie Grantobiorcą to nie tylko przywilej związany z realizacją projektu, ale także obowiązki wynikające z zawartej umowy. Dotyczą one takich obszarów jak np. zamówienia, rozliczanie grantów, trwałość czy promocja. Poniżej w kilku krokach podpowiadamy Ci, co zrobić, aby dobrze się przygotować do tej drogi.
Sprawdź i zastanów się, czy w grupie pacjentów, którzy korzystają z usług Twojej placówki są osoby ze szczególnymi potrzebami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak właśnie jest. Czy zastanawiałeś się jakie mają potrzeby? A może sami zgłaszali je do Ciebie? Czy Twój personel potrafi prawidłowo komunikować się i obsługiwać np. osoby poruszające się wózku?
Zapoznaj się ze Standardami Dostępności dla AOS (SD AOS), które przygotowaliśmy z ekspertami, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć istotę dostępności i przygotować się do złożenia wniosku o powierzenie grantu. Możesz z nich korzystać niezależnie od tego, czy otrzymasz dofinansowanie z Funduszy Europejskich, czy chcesz zwiększyć dostępność placówki we własnym zakresie.
Przeanalizuj potrzeby swojej placówki pod kątem SD AOS. Zwróć uwagę, że obszar zmian podzieliliśmy na 3 zakresy: architektoniczny, informacyjno-komunikacyjny i cyfrowy. W każdym z nich znajdziesz rekomendowane działania, które przyczyniają się do poprawy dostępności. W pierwszej kolejności wybierz te, które Twoim zdaniem są najbardziej uzasadnione i potrzebne w Twojej placówce.
Na naszej stronie internetowej znajdziesz informacje o naborze wniosków. W pierwszej kolejności zapoznaj się z regulaminem konkursu, wzorem umowy i pozostałymi wymaganiami związanymi z realizacją grantu. Twój wniosek powinien być spójny, przemyślany i wynikać z rekomendacji audytorów zawartych w raporcie wstępnym. Pamiętaj, że już na tym etapie będziesz musiał zaplanować np. środki własne na refundację wydatków, jak będzie wyglądał Twój zespół projektowy (osoby do koordynacji, księgowości, wsparcia technicznego i promocji i ilu Twoich pracowników weźmie udział w szkoleniach projektowych).
Zrób audyt dostępności. Audytorzy podpowiedzą Ci, które działania realnie poprawią dostępność placówki. Skorzystaj przy tym z minimalnego wzoru Raportu wstępnego, który opracowaliśmy z ekspertami na potrzeby naboru wniosków o powierzenie grantu. Listę podmiotów dokonujących certyfikacji znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Wykonanie takiego audytu jest konieczne, aby ubiegać się o grant.
Poczekaj na rozstrzygnięcie naboru. Jeśli pomyślnie przejdziesz ocenę formalno-merytoryczną to zaproponujemy Ci zawarcie umowy o powierzenie grantu, w której określimy m.in. wspólne obowiązki, terminy realizacji i wysokość otrzymanego grantu, jak i zasady realizacji i rozliczeń otrzymanych środków.