W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne 10 ośrodków dołącza do pilotażu trombektomii mechanicznej

07.05.2019

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej oficjalnie ogłosił, że kolejne 10 ośrodków dołączy do realizatorów programu pilotażowego trombektomii mechanicznej w leczeniu udaru niedokrwiennego. Nowe ośrodki będą realizować pilotaż od lipca br.

Kolejne 10 ośrodków dołącza do pilotażu trombektomii mechanicznej

W listopadzie 2018 r. został ogłoszony program pilotażowy trombektomii mechanicznej w leczeniu udaru niedokrwiennego. Początkowo do pilotażu weszło 7 wyspecjalizowanych ośrodków, które w okresie od stycznia do marca przeprowadziły 168 zabiegów.

Już przy starcie pilotażu minister zdrowia zapowiedział jego rozszerzenie – jak tylko kolejne placówki będą spełniały wymagania konieczne do tego, by móc zapewnić całodobową gotowość do przeprowadzenia trombektomii.

Zarówno Ministerstwu Zdrowia, jak i specjalistom zależało, by zapewnić dostęp do pilotażu wszystkim województwom. Dlatego od lipca br. do pilotażu dołączy 10 nowych ośrodków, które będą współpracować z regionalnymi centrami udarowymi.

–  Postulatem pacjentów, jak i środowiska medycznego było to, żeby ta nowoczesna terapia, która ratuje życie i zdrowie, była dostępna dla wszystkich. Rozszerzamy pilotaż trombektomii mechanicznej na całą Polskę i włączamy kolejne 10 ośrodków, które w praktyce pokrywają kraj – zapowiedział minister Szumowski.

– Bardzo dziękuję ministerstwu za przygotowanie tego programu, za rozszerzenie pilotażu. Myślę, że to wskazuje dobry kierunek działań resortu, jeśli chodzi o nowoczesne terapie – uzupełnił Tomasz Latos, wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia.

Nowe ośrodki w pilotażu trombektomii

Od lipca br. do pilotażu dołączają:

  1. Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie;
  2. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. Prof. Tadeusza Sokołowskiego w Szczecinie;
  3. Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu;
  4. Szpital Uniwersytecki Nr 2 im. Dr. Jana Biziela w Bydgoszczy;
  5. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu;
  6. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku;
  7. Wojewódzkie Specjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi;
  8. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu;
  9. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie;
  10. Wojewódzki Szpital Z12 Zespolony w Kielcach.

Choroby układu sercowo-naczyniowego w Polsce

Choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym udary mózgu, są pierwszą przyczyną zgonów Polaków. Rocznie w Polsce dochodzi do około 60 tys. udarów mózgu, z czego około 80% to udary niedokrwienne. Najskuteczniejszą metodą leczenia udaru niedokrwiennego, która pozwala uniknąć powikłań, jest trombektomia mechaniczna. Polega ona na mechanicznym usunięciu skrzepu z naczynia. Istotne jest, by ten zabieg odbył się w ciągu 8 godzin od wystąpienia udaru, co wymaga szybkiej diagnostyki i przekazania pacjenta do odpowiedniej jednostki, która może taki zabieg wykonać. 

Na świecie rocznie szacuje się, że na 1 mln populacji 100 pacjentów kwalifikuje się do trombektomii. Liczymy, że 5% chorych z udarem niedokrwiennym będzie leczona metodą trombektomii mechanicznej, czyli w Polsce będzie to 4 tys. pacjentów w skali roku.

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
20.05.2019 10:52 Mateusz Klimczak
Pierwsza publikacja:
20.05.2019 10:52 Mateusz Klimczak
{"register":{"columns":[]}}