W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dotyczący publikacji „Kosztowny weekend ministrów”, która ukazała się w „Gazecie Wyborczej”

21.12.2018

Publikacja „Gazety Wyborczej” zawiera nieprawdziwe informacje. Proces refundacji leków jest transparentny i przejrzysty. Żadne naciski producentów leków nie mają wpływu na podejmowane decyzje. Zapadają one w procesie negocjacji z udziałem m.in. Komisji Ekonomicznej.

Kolejne projekty listy leków refundowanych publikowane są w miarę podejmowanych rozstrzygnięć. Ponadto projekty listy refundacyjnej prawie zawsze różnią się od listy ostatecznej. W projekcie listy opublikowanym we środę 12 grudnia, wskutek błędu systemu SOLR, pojawiły się błędnie wyliczone ceny. Projekt ten został wycofany z powodu błędu systemu, który dotyczył także produktów innych firm. Po zweryfikowaniu listy nowy, poszerzony o 46 pozycji projekt, został opublikowany w piątek 14 grudnia. Wśród 46 uzupełnionych pozycji  znalazło się 9 leków firmy Adamed Sp z o.o. Projekty listy nie są ostateczne, są one publikowane według stanu negocjacji, a rozstrzygnięcia zapadają praktycznie każdego dnia. Dlatego można spodziewać się kolejnych zmian w nadchodzących dniach, a ostateczny kształt przybierze ona na koniec miesiąca.
 
Proces wyboru miejsca, w którym odbyły się warsztaty Ministerstwa Zdrowia z przedstawicielami podległych jednostek, nie miał żadnego związku z decyzjami refundacyjnymi. Warsztaty, w których udział wzięły 24 osoby, zostały zaplanowane znacznie wcześniej. Program pracy obejmował godziny od 11.00 do 20.30 w piątek oraz 8.30 – 12.00 w sobotę.
 
Wybór miejsca spotkania został dokonany przez służby administracyjne Ministerstwa Zdrowia na podstawie regulacji wewnętrznych w zakresie zamówień publicznych. Decyzja o wyborze oferty Narvil zapadła 4 grudnia, po rozeznaniu rynku przeprowadzonym w listopadzie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przy wyborze oferty zamawiający nie powinien kierować się kryteriami podmiotowymi. Przy wyborze oferty zastosowanie miały wyłącznie kryteria dostępności, sali konferencyjnej, miejsc hotelowych oraz lokalizacji.
  Zamówienie i usługa obejmowały wyłącznie wykorzystanie sali konferencyjnej, posiłki i nocleg. Ponadto manipulacją jest informacja dotycząca pełnej gamy usług oferowanych przez kompleks hotelowy w kontekście warsztatów MZ – uczestnicy z nich nie korzystali. 
 
Informacje, jakoby Minister Łukasz Szumowski oraz wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko „bawili' tego wieczoru w hotelu, są przekłamaniem. Oboje w piątek do późnych godzin wieczornych przebywali w Sejmie, uczestnicząc w debacie dotyczącej wotum nieufności dla rządu.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.01.2019 20:55 Kinga Łuszczyńska
Pierwsza publikacja:
02.01.2019 17:15 Kinga Łuszczyńska
{"register":{"columns":[]}}