Komunikat w sprawie nieprawdziwych zarzutów w tekstach dzienników "Fakt” i „Gazeta Wyborcza”
21.12.2018
W odniesieniu do nieprawdziwych zarzutów i insynuacji opublikowanych w gazetach „Fakt” i „Gazeta Wyborcza”, dotyczących procesu refundacji leków, Ministerstwo Zdrowia informuje:
1.Proces podejmowania decyzji o refundacji leków jest prowadzony przez Ministerstwo Zdrowia zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby zapewnić ciągłość i bezpieczeństwo terapii dla pacjentów oraz zachować dyscyplinę finansów publicznych. Przy podejmowaniu decyzji są brane pod uwagę wszystkie wymagane prawem kryteria, określone w art. 12 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
2. Prokuratura Okręgowa w Warszawie postanowieniem z 10 grudnia 2018 roku odmówiła wszczęcia postępowania w sprawach opisywanych przez wspomniane gazety na podstawie zarzutów stawianych przez byłego pracownika Ministerstwa Zdrowia, panią Edytę Matusik.
3. Zgodnie z uzasadnieniem prokuratury: „W badanym stanie faktycznym nie stwierdzono jakichkolwiek uchybień na gruncie procedowania i ustalania urzędowej ceny leków czy objęcia refundacją.” Prokuratura podkreśla, że „nie istnieją żadne dane wskazujące na to, by pracownicy resortu działali na szkodę interesu publicznego ani tym bardziej, by robili to w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.”
4. Centralne Biuro Antykorupcyjne w piśmie do Prezydium Komisji Zdrowia Sejmu RP z 19 listopada br. oceniło zarzuty przedstawiane przez panią Edytę Matusik i uznało, że „nie ma wskazań realnych nieprawidłowości naruszających interes ekonomiczny państwa lub polskich pacjentów. Wbrew jej stanowisku działania podejmowane przez resort zdrowia w zakresie leków Xarelto, Pradaxa oraz Vimpat należy uznać za zasadne dla utrzymania dostępności leków na rynku polskim i gwarancji ciągłości terapii dla pacjentów.”
5. Centralne Biuro Antykorupcyjne podkreśla jednocześnie, że „nieprzerwanie prowadzi nadzór nad funkcjonowaniem rynku farmaceutycznego, dbając o interesy ekonomiczne państwa oraz w sposób pośredni o sytuacje pacjentów na rynku polskim. W zależności od sytuacji podejmowane są stosowne czynności. W przypadku informacji przekazanych przez panią Edytę Matusik, w ocenie Biura, na chwilę obecną nie ma potrzeby podejmowania żadnych działań.”
6. Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do redakcji wyżej wymienionych gazet o zamieszczenie sprostowania nieprawdziwych informacji.
- Ostatnia modyfikacja:
- 21.12.2018 13:55 Kinga Łuszczyńska
- Pierwsza publikacja:
- 21.12.2018 13:55 Kinga Łuszczyńska