Konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro
25.04.2024
Minister Zdrowia ogłosiła konkurs ofert na wybór realizatorów programu polityki zdrowotnej - „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028”. Realizowany będzie na zasadach przewidzianych dla programu polityki zdrowotnej. Termin składania ofert upływa 9 maja.
Realizatorem programu mogą być ośrodki medycznie wspomaganej prokreacji, spełniające wymogi kadrowe, sprzętowe i techniczne.
Realizator musi m. in. zapewnić dostęp do świadczeń finansowanych w ramach programu przez co najmniej 6 dni w tygodniu, stały nadzór embriologiczny nad laboratorium przez 7 dni w tygodniu i telefoniczny dostęp pacjentki do personelu również przez cały tydzień. Realizator ma także zapewnić dyżury w dni wolne od pracy, jeśli będzie tego wymagać sytuacja kliniczna pacjentów.
Ośrodek ma również zapewnić personel m. in.: co najmniej dwóch lekarzy ze specjalizacją w dziedzinie położnictwa i ginekologii i co najmniej dwie osoby ze specjalizacją w dziedzinie embriologii klinicznej lub wykształcenie medyczne, biologiczne lub biotechnologicznym oraz co najmniej jednego psychologa. Z kolei liczba położnych i pielęgniarek ma być stosowna do planowanych procedur.
Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podkreśla: „Zależy mi, aby realizatorami programu nie były tylko ośrodki prywatne, ale aby uczestniczyło w nim jak najwięcej podmiotów publicznych”.
Program in vitro będzie realizowany od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2028 r. Na ten cel przeznaczono w budżecie państwa każdego roku 500 mln zł. Łącznie to 2,5 mld zł.
Program, opracowany przez zespół ekspertów, obejmie pary:
- ze stwierdzoną lub nieskutecznie leczoną niepłodnością w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu,
- będące w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu,
- te, które mają kriokonserwowane i przechowywane zarodki, w ramach wcześniej realizowanych procedur.
Przyjęto również kryterium wieku. Z bezpłatnego in vitro będą mogły skorzystać kobiety:
- do 42. roku życia, korzystające z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia,
- do 45. roku życia jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka,
a także mężczyźni do 55. roku życia.
Program obejmuje również onkopłodność. Pacjenci z chorobami onkologicznymi, którzy chcą mieć dzieci, będą mogli zabezpieczyć materiał rozrodczy na przyszłość poprzez pobranie i przechowywanie gamet przed lub w trakcie leczenia onkologicznego. W tym wypadku program obejmie kobiety od okresu dojrzewania do 40. roku życia i mężczyzn od okresu dojrzewania do 45. roku życia.