W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krajowa Lista Leków Krytycznych

20.12.2024

Ze względu na konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa lekowego naszego kraju, a także w odpowiedzi na oczekiwania polskiego rynku farmaceutycznego, Minister Zdrowia  przedstawia w załączeniu pierwszą w Polsce Krajową Listę Leków Krytycznych, która obejmuje 301 substancji czynnych stosowanych w leczeniu schorzeń:

  • gastroenterologicznych,
  • hematologicznych,
  • kardiologicznych,
  • dermatologicznych,
  • urologicznych oraz ginekologicznych,
  • endokrynologicznych,
  • zakaźnych oraz pasożytniczych,
  • onkologicznych,
  • reumatologicznych,
  • neurologicznych,
  • pulmonologicznych,
  • laryngologicznych.

W tym miejscu Minister Zdrowia pragnie serdecznie podziękować za dotychczasową współpracę przy tworzeniu Krajowej Listy Leków Krytycznych Prezesowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu, Konsultantom Krajowym,  branży farmaceutycznej oraz wszystkim zaangażowanym.

METODOLOGIA TWORZENIA LISTY

Podczas przygotowywania Krajowej Listy Leków Krytycznych poddano analizie wszystkie substancje czynne, ujęte w Europejskiej Liście Leków Krytycznych, Raporcie IQVIA oraz przygotowanej w 2023 r. przez Ministerstwo Zdrowia uzupełniającej liście substancji czynnych po analizie listy IQVIA, jak również inne substancje czynne zgłaszane od poszczególnych instytucji/organizacji branżowych, podmiotów odpowiedzialnych, Konsultantów Krajowych oraz strony społecznej, które wpłynęły do Ministerstwa Zdrowia w ramach  konsultacji.

Wszystkim zebranym w projekcie oraz zgłoszonym w ramach konsultacji substancjom czynnym zostały przypisane klasy ATC oraz dokonano oceny poniższych kryteriów:

  • obecność danej substancji czynnej na powyżej wymienionych listach, 
  • średni miesięczny wolumen sprzedaży,
  • kategoria dostępności produktów leczniczych z daną substancją czynną,
  • krytyczność pod względem klinicznym - na podstawie opinii Konsultantów Krajowych przyjęto, że:

- poziom bardzo krytyczny:

  1. substancje czynne zawarte w produktach leczniczych ze wskazaniami o bardzo poważnych konsekwencjach dla zdrowia indywidualnego pacjenta lub zdrowia publicznego; leki lub grupy leków stosowane w leczeniu pacjentów z ogólnymi ostrymi stanami zagrażającymi życiu, specyficznymi ostrymi stanami zagrażającymi życiu lub stanami nieodwracalnie postępującymi;
  2. nie występują odpowiedniki produktów leczniczych w danym wskazaniu lub występuje co najwyżej 1 odpowiednik;
  3. nie występują alternatywne metody leczenia w danym wskazaniu;
  4. brak dostępności rynkowej produktów leczniczych zawierających daną substancję czynną do miesiąca może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia.

- poziom średnio krytyczny:

  1. substancje czynne zawarte w produktach leczniczych ze wskazaniami mającymi poważne konsekwencje dla zdrowia indywidualnego pacjenta lub zdrowia publicznego;
  2. występują co najwyżej 2 alternatywne metody leczenia w danym wskazaniu;
  3. brak dostępności rynkowej produktów leczniczych zawierających daną substancję czynną do 3 miesięcy może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia;

- poziom niskiej krytyczności:

  1. substancje czynne zawarte w produktach leczniczych nie spełniające żadnego z powyższych warunków ryzyka wysokiego lub średniego zagrożenia życia lub zdrowia;
  2. występuje więcej niż 2 odpowiedniki produktów leczniczych w danym wskazaniu; c. występują liczne alternatywne metody leczenia w danym wskazaniu;
  3. brak dostępności rynkowej nie wpływa na zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta;
  • krytyczność pod względem miejsc wytwarzania, odpowiedników i dostępności – na podstawie opinii Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

DALSZE PLANY

Minister Zdrowia wskazuje, że planowane są aktualizacje przedmiotowej listy, które będą odpowiedzią na zmieniającą się sytuację rynku farmaceutycznego.

Jednocześnie, w ocenie Ministra Zdrowia istotnym jest również wypracowanie zachęt oraz zapewnienie wsparcia dla przemysłu, które realnie przełożyłyby się na podjęcie decyzji o rozpoczęciu produkcji lub utrzymaniu produkcji leków krytycznych w naszym kraju. W tym celu Minister Zdrowia prowadzi rozmowy z innymi resortami, jednostkami podległymi oraz instytucjami by wypracować rozwiązania, które przyczynią się do wzmocnienia możliwości produkcyjnych w Polsce i będą stanowić odpowiedzi na oczekiwania rynku farmaceutycznego.

Materiały

Pismo Ministra Zdrowia ws. Krajowej Listy Leków Krytycznych
Pismo​_Ministra​_Zdrowia​_ws​_Krajowej​_Listy​_Leków​_Krytycznych.pdf 0.10MB
Krajowa Lista Leków Krytycznych
Krajowa​_Lista​_Leków​_Krytycznych.pdf 0.20MB
Krajowa Lista Leków Krytycznych
Krajowa​_Lista​_Leków​_Krytycznych.xlsx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}