W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kształcenie przeddyplomowe lekarza i lekarza dentysty

Rekrutacja na studia

Możesz podjąć jednolite studia magisterskie jeśli:

  • spełniasz warunki rekrutacji ustalone przez uczelnię,
  • masz świadectwo dojrzałości.

Kiedy szukać informacji o rekrutacji

Uczelnia ustala warunki, tryb oraz termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposób jej przeprowadzenia. Uchwała senatu jest udostępniana nie później niż do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego rok akademicki, w którym ma się odbyć rekrutacja, a w przypadku utworzenia uczelni lub studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu - niezwłocznie.

Co jest podstawą przyjęcia na studia

To czy dostaniesz się na studia zależy od Twojego wyniku egzaminu maturalnego. Uczelnia ustala, jakie wyniki stanowią podstawę przyjęcia na studia.

Czy musisz zdawać dodatkowe egzaminy wstępne

Uczelnia może przeprowadzić dodatkowe egzaminy wstępne, jeśli:

Uczelnia może przeprowadzić dodatkowo egzaminy wstępne tylko w przypadku konieczności sprawdzenia uzdolnień artystycznych, sprawności fizycznej lub szczególnych predyspozycji do podejmowania studiów niesprawdzanych w trybie egzaminu maturalnego, egzaminu zawodowego albo egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Egzaminy te nie mogą dotyczyć przedmiotów objętych egzaminem maturalnym lub kwalifikacji objętej egzaminem zawodowym lub egzaminem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie.

Kto prowadzi rekrutację i czy można się odwołać

1. Postępowanie w sprawie przyjęcia na studia może prowadzić komisja.

2. Przyjęcie na studia następuje w drodze wpisu na listę studentów.

3. Odmowa przyjęcia na studia następuje w drodze decyzji administracyjnej. W przypadku, o którym mowa w pkt. 1, decyzję podpisuje przewodniczący komisji.

4. Od decyzji komisji przysługuje odwołanie do rektora.

5. Wyniki postępowania w sprawie przyjęcia na studia są jawne.

Standardy kształcenia

Standard kształcenia jest zbiorem reguł i wymagań w zakresie kształcenia dotyczących sposobu organizacji kształcenia, osób prowadzących to kształcenie, ogólnych i szczegółowych efektów uczenia się, a także sposobu weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się.

Standard kształcenia określa minister nauki i szkolnictwa wyższego w porozumieniu z ministrem zdrowia, mając na uwadze konieczność zapewnienia wysokiej jakości kształcenia i właściwego doboru efektów uczenia się w celu odpowiedniego przygotowania do wykonywania zawodu z uwzględnieniem jego specyfiki

Limity przyjęć

Limit przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny w poszczególnych uczelniach określa corocznie minister zdrowia w porozumieniu z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego.

Minister bierze pod uwagę:

  • zasady określone w ustawie,
  • możliwości dydaktyczne uczelni,
  • zapotrzebowanie na absolwentów danych kierunków.

Obecnie obowiązujący limit przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny znajdziesz w aktualnym rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.07.2021 14:33 Bartłomiej Celejewski
Pierwsza publikacja:
09.04.2018 14:22 Rafał Babraj
{"register":{"columns":[]}}