Kształcenie zawodowe pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych [zakończone]
Ministerstwo Zdrowia – Departament Pielęgniarek i Położnych w latach 2008-2015 realizował Projekt systemowy pn. „Kształcenie zawodowe pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych”.
Realizacja projektu rozpoczęła się 1 maja 2008 r., a zakończyła się 30 września 2015 r. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu II, Działania 2.3 Wzmocnienie potencjału zdrowia osób pracujących oraz poprawa jakości funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013.
Budżet Projektu wynosił 193,1 mln zł
Celem projektu było umożliwienie polskim pielęgniarkom, pielęgniarzom i położnym podniesienia kwalifikacji zawodowych do poziomu licencjata. Z szansy nieodpłatnego kształcenia skorzystali absolwenci pięcioletnich liceów medycznych, policealnych szkół zawodowych oraz trzyletnich medycznych szkół zawodowych, posiadający świadectwo dojrzałości.
W Projekt zaangażowało się 71 uczelni posiadających akredytację Ministra Zdrowia na realizację kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo, wybranych w drodze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego.
Pierwszy nabór na studia pomostowe w ramach Projektu odbył się w 2008 roku, a ostatni nabór został przeprowadzony jesienią 2014 roku.
Pierwotnie zakładano, że w ramach Projektu będą mogły ukończyć studia 24 tysiące osób. Dzięki staraniom Ministerstwa Zdrowia udało się uzyskać decyzję Komisji Europejskiej o skróceniu absolwentom liceów medycznych kształcenia pomostowego do dwóch semestrów oraz pozyskać dodatkowe środki finansowe. Dzięki temu zwiększono wskaźnik osób objętych Projektem do ponad 40 tysięcy uczestników.
W efekcie studia pomostowe ukończyło 40 819 osób w tym: 36 949 pielęgniarek, 563 pielęgniarzy i 3 307 położnych.
Ukończenie studiów w ramach Projektu pozwoliło pielęgniarkom, pielęgniarzom i położnym podnieść poziom wykształcenia do wyższego zawodowego, zwiększając ich uprawnienia zawodowe i powodując uzyskanie kwalifikacji na poziomie umożliwiającym ich automatyczne uznanie w innych krajach Unii Europejskiej.
Badania przeprowadzone wśród uczestników Projektu w okresie od lipca 2009 r. do 30 września 2015 r. wskazują korzyści dla absolwentów z ukończenia studiów pomostowych w ramach Projektu:
- 93% uznaje podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych za podstawową korzyść,
- 85% odczuwa zwiększenie świadomości własnego wpływu na jakość opieki świadczonej na rzecz pacjenta,
- 84% zostało zmotywowanych do dalszego uzupełniania kwalifikacji zawodowych,
- 88% odczuwa wzrost poziomu samooceny na gruncie zawodowym i społecznym,
- 33% widzi możliwość awansu zawodowego i społecznego.
Projekt otrzymał wyróżnienie w konkursie „Dobre praktyki EFS 2014″ organizowanym na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przez Centrum Projektów Europejskich oraz trzykrotnie I miejsce w konkursie na „Najlepiej zarządzany projekt Działania 2.3. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w roku 2011, 2012 oraz 2013 organizowanym przez Instytucję Wdrażającą.
Czytaj więcej na temat projektu w serwisie www.studiapomostowe.mz.gov.pl
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
- Ostatnia modyfikacja:
- 29.01.2018 09:44 Rafał Babraj
- Pierwsza publikacja:
- 29.01.2018 09:44 Rafał Babraj