W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Łukasz Szumowski nowym ministrem zdrowia

09.01.2018

Prezydent Andrzej Duda powołał dziś na stanowisko ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego. W Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie nowo powołanego ministra z ustępującym ze stanowiska dr. Konstantym Radziwiłłem. W spotkaniu uczestniczyli również pracownicy resortu zdrowia.

Łukasz Szumowski

Przekazanie obowiązków odbyło się w dobrej atmosferze. Konstanty Radziwiłł podziękował wszystkich zebranych za współpracę. „Te dwa lata w moim życiu osobiście to były wspaniałe dwa lata. Zrobiliśmy bardzo dużo” – zaznaczył.

Odchodzący minister krótko podsumował swoje najważniejsze sukcesy. Wśród nich wymienił m.in.: stworzenie map potrzeb zdrowotnych, zatrzymanie komercjalizacji szpitali i wprowadzenie sieci szpitali. „Absolutnie crème de la crème to jest ustawa 6%. Te 6% to pieniądze, które zasilą służbę zdrowia i pozwolą dojść do tego, co widzimy w wielu innych krajach” – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Minister Łukasz Szumowski podziękował swojemu poprzednikowi za ciężką pracę. „Nakłady na służbę zdrowia wzrosty dzięki panu ministrowi, dzięki waszej pracy” – mówił do zebranych. „Zdrowie jest jednym z priorytetów rządu, będzie jednym z priorytetów rządu” – zapowiedział nowy minister.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski

Urodzony 3 czerwca 1972 roku.

Od listopada 2016 roku pełnił funkcję podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym. Następnie rozpoczął pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. W 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 – doktora habilitowanego nauk medycznych. Od 2011 kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tytuł profesora otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 roku.

Kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie, gdzie przez wiele lat był członkiem rady naukowej. Pełnił liczne funkcje w europejskich i polskich towarzystwach naukowych. Należy do Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Współpracował z fundacją Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom, zajmującą się pomocą obywatelom polskim pozostawionym poza wschodnimi granicami, w szczególności dzieciom z Grodna i Wołkowyska. Współpracował również z fundacją Serce dla Arytmii promującą wiedzę dla pacjentów i lekarzy w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia arytmii oraz ze Stowarzyszeniem Pacjentów Serce dla Arytmii.

Żonaty, ma czwórkę dzieci. W wolnym czasie zajmuje się żeglarstwem oraz narciarstwem. Gra również na pianinie i gitarze.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.07.2019 15:40 Mateusz Klimczak
Pierwsza publikacja:
12.04.2018 13:19 Rafał Babraj
{"register":{"columns":[]}}