Minister Zdrowia odznaczył bohaterów z Tatr
16.12.2019
Każdy wysiłek na rzecz ratowania zdrowia i życia ludzkiego musi być doceniony. Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski wręczył honorowe odznaczenia osobom zaangażowanym w niesienie pomocy porażonym piorunem, podczas sierpniowej akcji ratunkowej w Tatrach.
Ta niezwykle trudna i wymagająca akcja ratunkowa miała miejsce 22 sierpnia 2019 r., gdy gwałtowna burza w okolicach Giewontu zaskoczyła turystów na szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wiele osób wymagało niezwłocznej pomocy służb ratunkowych. Pomimo bardzo trudnych warunków pogodowych zespół ratowników z wielką odwagą i poświęceniem niósł pomoc, sprawnie i szybko docierając na miejsce. Poszkodowani trafili do okolicznych szpitali, gdzie otrzymali profesjonalną opiekę na najwyższym poziomie. Akcja wymagała koordynacji wielu służb, w tym przede wszystkim Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Tatrzańskiego Parku Narodowego, jednostek Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i Policji. Dzięki profesjonalnej zespołowej pracy służb udało się sprawnie przetransportować wszystkich poszkodowanych do szpitali, gdzie natychmiast udzielono im specjalistycznej pomocy.
"To była prawdopodobnie największą akcja ratownicza, za to chciałbym najbardziej podziękować. Gdyby nie Wy, osób, które zmarły byłoby pewnie o wiele więcej" - powiedział Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, dziękując osobom zaangażowanym w akcję ratunkową.
"Będąc na miejscu byłem dumny, że akcja ratownicza przebiegała tak dobrze. To pokazało, że system zadziałał sprawnie, a wszystkie służby wykazały się ogromnym profesjonalizmem" - opowiadał Waldemar Kraska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, który był obecny na miejscu zdarzeń w tych trudnych chwilach.
Minister Łukasz Szumowski dziękował zebranym za profesjonalizm, natychmiastową reakcję i poświęcenie, a przede wszystkim za ogromne serce i empatię.
Ministerstwo zdrowia przyznało 280 odznak honorowych. Wśród jednostek skąd pochodzą osoby odznaczone są:
- Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - Grupa Podhalańska
- Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
- Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
- Szpital Powiatowy im. dr. T. Chałubińskiego w Zakopanem
- 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Krakowie
- Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie
- Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
- Podhalański Szpital Specjalistyczny im. JP II w Nowym Targu
- SPZOZ w Myślenicach
- Komenda Główna Policji, Komenda Wojewódzka w Krakowie i Powiatowa w Zakopanem
- Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Wojewódzka w Krakowie i Powiatowa w Zakopanem
- Tatrzański Park Narodowy
Odznaki honorowe odebrali także okrzyknięci „cichymi bohaterami” wolontariusze, którzy w trakcie urlopu w górach ruszyli z natychmiastową pomocą poszkodowanym. Jeden z nich współtworzył szpital polowy na Hali Kondratowej, drugi natomiast pracował ramię w ramię z ratownikami w zakopiańskim szpitalu.
Podczas uroczystości Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker wręczył symboliczne grawertony dla funkcjonariuszy Policji i Państwowej Straży Pożarnej.