Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032
Narodowy Program Chorób Układu Krążenia (NPChUK) to program wieloletni na lata 2022-2032 wprowadzający kompleksowe zmiany w polskiej kardiologii i dziedzinach pokrewnych związanych z chorobami układu krążenia (ChUK). Strategia została przyjęta przez Radę Ministrów w drodze uchwały nr 247z dnia 6 grudnia 2022 r., która weszła w życie w dniu 28 grudnia 2022 r.
Głównym celem NPChUK jest obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu ChUK. Realizacja Programu powinna przyczynić się do zmniejszenia częstości występowania w populacji Polskiej klasycznych czynników ryzyka ChUK takich jak nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, zaburzenia lipidowe, otyłość, cukrzyca. Poprawi się także jakość życia pacjentów z ChUK w trakcie, jak i po zakończeniu leczenia. Program ma zapewnić obywatelom równy i adekwatny do potrzeb dostęp do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych przez przyjazny, nowoczesny i efektywny system ochrony zdrowia.
NPChUK stanowi kompleksową strategię kardiologiczną, która koncentruje działania w 5 głównych obszarach, kluczowych dla uzyskania efektu synergii oraz poprawy wskaźników epidemiologicznych związanych z ChUK w Polsce, a mianowicie:
- inwestycje w kadry
- inwestycje w edukację, profilaktykę i styl życia
- inwestycje w pacjenta
- inwestycje w naukę i innowacje
- inwestycje w system opieki kardiologicznej
Co zapewnią inwestycje w pięciu najważniejszych dla kardiologii obszarach?
Dzięki inwestycjom w kadry:
- zwiększymy liczbę lekarzy posiadających specjalizację z obszaru ChUK
- zwiększymy wiedzę oraz umiejętności profilaktyczne, diagnostyczne i terapeutyczne kadry medycznej w zakresie promocji zdrowia, profilaktyki kardiologicznej i wczesnego wykrywania chorób serca i naczyń oraz profilaktyki i opieki nad chorym na ChUK
Dzięki inwestycjom w edukację, profilaktykę i styl życia:
- będziemy wspierać powszechną edukację prozdrowotną i promocję zdrowego stylu życia dzieci, młodzieży i dorosłych w szczególności w zakresie aktywności fizycznej, sposobu żywienia i walki z otyłością
- poprawimy świadomość dorosłych Polaków w zakresie wpływu postaw prozdrowotnych na CHUK- będziemy promować życie wolne od tytoniu i alkoholu
- będziemy wdrażać regulacje prawne wspierające zdrowe odżywianie oraz politykę antytytoniową
Dzięki inwestycjom w pacjenta:
- ułatwimy dostęp do badań przesiewowych, dzięki czemu będziemy wcześniej wykrywać ChUK
- zaangażujemy lekarzy POZ i lekarzy medycyny pracy w identyfikację oraz ocenę czynników ryzyka CHUK
- poprawimy jakości opieki nad pacjentami z wysokim i bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym lub pacjentami wymagającymi specjalistycznej opieki
Dzięki inwestycjom w naukę i innowacje:
- zwiększymy możliwość udziału pacjentów z ChUK w badaniach klinicznych
- poprawimy organizację systemu badań naukowych w kardiologii
- ułatwimy dostęp do innowacyjnych terapii w kardiologii oraz dziedzinach pokrewnych związanych z ChUK
Dzięki inwestycjom w system opieki kardiologicznej:
- zwiększymy dostępu pacjentów z ChUK do koordynowanej opieki kardiologicznej
- poprawimy jakość życia osób pacjentów z CHUK w trakcie i po zakończeniu leczenia kardiologicznego, w tym umożliwimy lepszy dostęp do różnych form rehabilitacji
- zwiększymy dostęp do nowoczesnej aparatury medycznej
- poprawimy organizację monitorowania potrzeb zdrowotnych szczególnie poprzez stworzenie i rozwój systemu rejestrów medycznych oraz baz danych badań przesiewowych
- będziemy wspierać rozwój opieki paliatywnej i hospicyjnej
Jak realizujemy Narodowy Program Chorób Układu Krążenia?
- Dofinansowujemy podmiotom leczniczym zakup sprzętu medycznego do diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia - organizujemy konkursy na wybór Realizatorów zadań.
- Prowadzimy program pilotażowy opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej, który został przyjęty w 2021 r. W pierwszym etapie program pilotażowy realizowany był na terenie województwa mazowieckiego, a w 2022 r. nastąpiło rozszerzenie realizacji na kolejne województwa, a mianowicie: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie. Program pilotażowy będzie trwał do 31 marca 2025 r. (wraz z 3 miesięcznym etapem ewaluacji).
- Prowadzimy prace nad opracowaniem i wprowadzeniem wytycznych postępowania diagnostyczno-terapeutycznego oraz standardów organizacyjnych dla podmiotów leczniczych udzielających świadczeń zdrowotnych w ramach sieci kardiologicznej, w całym kraju, w kluczowych ChUK.
- Pracujemy nad wypracowaniem jednolitych mechanizmów wspierających poprawę dostępu do opieki domowej dla pacjentów kardiologicznych z niewydolnością serca, z wykorzystaniem nowych technologii do sprawowania zdalnej opieki i nadzoru.
- Prowadzimy kampanię społeczną „Planuję Długie Życie” mającą na celu edukację prozdrowotną i promocję zdrowego stylu życia.
- Zmieniamy standardy kształcenia na studiach dla kierunków medycznych.
- Zmieniamy programy specjalizacji w dziedzinie kardiologii i dziedzinach pokrewnych z ChUK oraz medycyny rodzinnej i medycyny pracy.
- Analizujemy potrzeby związane z edukacją zdrowotną, pod kątem funkcjonujących mechanizmów/procedur w zakresie skuteczności funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, w tym roli lekarza POZ i lekarza medycyny pracy oraz innego personelu medycznego w zakresie realizowanych w sposób ciągły działań edukacyjnych i profilaktycznych, ukierunkowanych na prowadzenie zdrowego stylu życia. W tym celu przeprowadzimy analizę realizowanych, przez podmioty centralne jak i jednostki samorządu terytorialnego, programów profilaktyki pierwotnej oraz promocji zasad zdrowego stylu życia.
- Realizujemy badanie mające na celu ocenę świadomości młodych ludzi na temat wpływu różnych czynników, tj. palenie tytoniu, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu, małej aktywności fizycznej, nieprawidłowej diety na ChUK. Przez poznanie świadomości młodych osób, możliwe będzie zaplanowanie dalszych działań i opracowanie założeń i programów edukacyjnych - zwłaszcza dla implementacji w warunkach podstawowej opieki zdrowotnej i medycyny pracy.
- Pracujemy nad przygotowaniem narzędzi służących do oceny ryzyka wystąpienia ChUK, co stanowi podstawowy element prewencji ChUK - pozwoli to zaadresować najbardziej ważne czynniki ryzyka ChUK oraz podjąć właściwe działania prewencyjne w wymiarze populacyjnym.
- Prowadzimy analizę potrzeb i wymagań w kierunku zorganizowania i utrzymania sieci repozytoriów biologicznych w wybranych ośrodkach naukowych - oceniany jest stan faktyczny, perspektywiczne kierunki rozwoju różnych jednostek naukowych w tym zakresie. Opracowany w ramach analizy materiał, w dalszych latach realizacji NPChUK posłuży utworzeniu i utrzymaniu sieci repozytoriów próbek biologicznych w wybranych ośrodkach naukowych w obszarze ChUK.
- Prowadzimy prace przygotowawcze do realizacji ogólnopolskiego badania epidemiologicznego WOBASZ NIKARD w ramach ogólnopolskich wieloośrodkowych badań epidemiologicznych, w szczególności w zakresie częstości występowania chorób serca i naczyń, czynników ryzyka chorób serca i naczyń oraz zachowań zdrowotnych. Celem badania jest ocena sytuacji zdrowotnej dorosłej populacji polskiej w zakresie częstości występowania ChUK oraz zachowań zdrowotnych. Uzyskane wyniki pozwolą na dokonanie analizy uwarunkowań demograficznych, społecznych, ekonomicznych ChUK i innych chorób przewlekłych, analizy skuteczności działań profilaktycznych realizowanych w POZ i opiece specjalistycznej oraz analizy przyczyn umieralności z powodu ChUK. Prowadzimy również prace przygotowawcze do ogólnopolskiego badania epidemiologicznego w populacji dzieci - WOBASZ DZIECI.
- Prowadzimy działania w obszarze zapewnienia dostępu do innowacyjnych terapii w kardiologii oraz dziedzinach pokrewnych związanych z ChUK.
Materiały
SPRAWOZDANIE z realizacji NPChUK w 2022 r.SPRAWOZDANIE_z_realizacji_NPChUK_w_2022_r.pdf 2.20MB
Podstawa prawna
Uchwała nr 247 Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 2022 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032 M.P. 2022 poz. 1265