Niedobory krwi
Dawca jednorazowo może oddać tylko 450 ml krwi pełnej. A przy skomplikowanych operacjach zużywa się czasami nawet kilka litrów krwi. Dawca poza krwią pełną może oddać także pojedyncze składniki krwi (np. krwinki płytkowe, krwinki czerwone i osocze).
Przyczyny
Niedobory krwi i jej składników występują okresowo przez cały rok. Najdłużej utrzymują się w wakacje i dotyczą całej Polski. Jest wtedy więcej wypadków (m.in. komunikacyjnych), a krwiodawcy przebywają na urlopach. W tym czasie nie można także organizować akcji poboru krwi w szkołach i na uczelniach wyższych. W związku z tym trudno utrzymać stabilną sytuację w krwiodawstwie.
Zapotrzebowanie na krew występuje przez cały rok. Centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa zawsze zabezpieczają przypadki nagłe. Niemniej jednak często muszą ograniczać wydawanie krwi do planowanych zabiegów operacyjnych i w części przypadków, które nie wymagają natychmiastowego przetoczenia.
Kolejną przyczyną niedoborów krwi jest nierównomierny rozkład procentowy poszczególnych grup krwi w populacji. Np. grupę krwi A Rh + (plus) ma ok. 33% społeczeństwa w Polsce, a grupę AB Rh – (minus) – jedynie ok. 1%.
- Ostatnia modyfikacja:
- 08.11.2017 14:02 Dominika Waligórska
- Pierwsza publikacja:
- 22.11.2017 13:18 Dominika Waligórska