W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Planowane i nieplanowane leczenie za granicą - system koordynacji

Jeśli masz prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, możesz korzystać z uprawnień wynikających z unijnego mechanizmu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

To oznacza, że możesz korzystać:

  • ze świadczeń zdrowotnych, które nie były planowane, a okazały się konieczne podczas pobytu za granicą,
  • planowanego leczenia

– w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej (UE) (zobacz listę państw członkowskich Unii Europejskiej) lub EFTA (w Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Lichtensteinie), lub w Wielkiej Brytanii.

Nieplanowane leczenie

Jeżeli przebywasz czasowo w państwie UE/EFTA, lub w Wielkiej Brytanii i nagle zachorujesz lub będziesz miał wypadek, to na podstawie EKUZ (ang. EHIC) masz prawo skorzystać ze wszystkich świadczeń opieki zdrowotnej, które będą niezbędne ze względu na stan Twojego zdrowia. Nie ma znaczenia, czy dane świadczenie jest wymienione w wykazie świadczeń wymagających uprzedniej zgody w przypadku ich udzielania w ramach transgranicznej opieki zdrowotnej. Wykaz ten nie ma zastosowania do leczenia w ramach systemu koordynacji.

W takich przypadkach świadczenia są udzielane na takich samych zasadach, jak pacjentom ubezpieczonym w danym kraju. Z reguły nie ponosisz kosztów udzielonych świadczeń lub ponosisz opłatę zgodną z przepisami państwa, do którego wyjechałeś.

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Aby w pełni korzystać z uprawnień wynikających z przepisów o koordynacji, potrzebna jest ważna Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ musisz mieć ze sobą podczas wyjazdów do innych państw UE/EFTA, lub do Wielkiej Brytanii. Wyrobisz ją w oddziałach wojewódzkich NFZ. W portalu OBYWATEL.GOV.PL znajdziesz m.in. informacje jak uzyskać kartę EKUZ, listę krajów, w których karta jest honorowana, a także informację o ewentualnych kosztach leczenia. Sprawdź, jak łatwo możesz złożyć wniosek, także za pomocą poczty elektronicznej lub Internetowego Konta Pacjenta (IKP) – bez konieczności czekania w kolejce.

Planowane leczenie

Z planowanego leczenia w innym państwie UE/EFTA lub w Wielkiej Brytanii w ramach  unijnego mechanizmu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego możesz skorzystać, jeśli:

  • nie możesz dłużej czekać w kolejce na udzielenie danego świadczenia, bo stan Twojego zdrowia znacznie się  pogarsza

lub

  • potrzebne leczenie - świadczenia gwarantowane - nie są aktualnie wykonywane w Polsce.

 

W każdym przypadku musisz najpierw uzyskać uprzednią zgodę Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia:

Jeśli ubiegasz się o wydanie zgody na badania diagnostyczne lub leczenie w innym państwie członkowskim UE/EFTA lub w Wielkiej Brytanii,  musisz złożyć wniosek. Wniosek powinien zostać wypełniony również - w odpowiednich częściach - przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, specjalistę w dziedzinie medycy właściwej ze względu na zakres wnioskowanego leczenia lub badań diagnostycznych. 
 

Szczegółowe informacje znajdziesz także na stronie internetowej NFZ.

Zasady korzystania z opieki zdrowotnej w ramach systemu koordynacji są określone w art. 19 (na podstawie EKUZ) i art. 20 (na podstawie zezwolenia instytucji ubezpieczenia zdrowotnego/NFZ) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego WE nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2023 15:53 Maria Kuźniar
Pierwsza publikacja:
17.01.2018 14:10 Rafał Babraj
{"register":{"columns":[]}}