W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O czym trzeba pamiętać, przebywając na słońcu?


Przebywanie na słońcu jest nieodłącznym elementem wypoczynku podczas wakacji. Słońce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poprawia nasze samopoczucie, pobudza wydzielanie wielu hormonów oraz umożliwia syntezę witaminy D.

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może być jednak szkodliwa dla zdrowia. Ekspozycja na światło słoneczne jest główną środowiskową przyczyną nowotworów złośliwych skóry, a promienie UV stanowią składnik promieniowania słonecznego odpowiedzialny za ich rozwój.

Co robić, żeby zabezpieczyć się przed działaniem słońca?

Najlepszym zabezpieczeniem przed działaniem słońca w ciągu lata jest pozostawanie poza jego zasięgiem, szczególnie w godzinach 11 – 15. Są to godziny największego narażenia na promieniowanie UV.

Zaleca się również:

  • przebywanie w cieniu;
  • noszenie okularów przeciwsłonecznych;
  • noszenie ubrań chroniących przed słońcem;
  • stosowanie kosmetyków zawierających filtry przeciwsłoneczne.

Pamiętaj, że nawet stosując kremy z filtrami, powinieneś unikać dłuższej ekspozycji na promienie słoneczne. Długotrwałe przebywanie na słońcu, mimo używania kosmetyków zawierających filtry, może zwiększać ryzyko wystąpienia czerniaka.

Czytaj więcej na temat ekspozycji na promienie słoneczne i ich jej konsekwencji w serwisie Kodeks walki z rakiem.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.11.2017 09:04 Dominika Waligórska
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:18 Dominika Waligórska
{"register":{"columns":[]}}