Osocze świeżo mrożone
Przechowywanie
Osocze przechowuje się zamrożone. Im szybciej zostanie zamrożone, tym więcej zawiera czynników krzepnięcia wrażliwych na wysoką temperaturę. Najwyższą wartość ma osocze, które zostanie schłodzone przed upływem 8 godzin od pobrania krwi (do temperatury -30°C lub niższej). Nazywa się ono osoczem świeżo mrożonym (FFP od ang. Fresh Frozen Plasma).
Po zamrożeniu FFP można je przechowywać do 3 lat w temp. ~25°C lub niższej.
Stosowanie
- Osocze stosuje się przede wszystkim u osób z zaburzeniami krzepnięcia, szczególnie u chorych z niedoborem kilku czynników krzepnięcia i tylko wtedy, gdy nie są dostępne odpowiednie produkty osoczowych czynników krzepnięcia.
- Osocze, które nie jest wykorzystane do celów leczniczych, można – po przetworzeniu – wykorzystać do produkcji leków krwiopochodnych (np. czynników krzepnięcia, albuminy i immunoglobuliny).
Otrzymywanie
- Osocze otrzymuje się metodą automatycznej plazmaferezy lub przez odpowiednie odwirowanie krwi pełnej i zamrożenie w czasie, który umożliwia utrzymanie funkcjonalnego stanu labilnych czynników krzepnięcia.
- Osocze jest całkowicie zamrażane (do temp. -30°C) w ciągu 6 godzin od zakończenia poboru metodą automatycznej plazmaferezy lub 8 godzin od zakończenia poboru krwi pełnej. Proces schładzania do temperatury -30°C trwa maksymalnie 1 godzinę.
- Jedna jednostka osocza FFP (w zależności od metody produkcji) ma objętość 150–250 ml.
Informacje o publikacji dokumentu
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.11.2017 11:19 Dominika Waligórska
- Pierwsza publikacja:
- 22.11.2017 13:18 Dominika Waligórska