W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 300 substancji czynnych na pierwszej Krajowej Liście Leków Krytycznych

20.12.2024

Na pierwszej w Polsce Krajowej Liście Leków Krytycznych znalazło się 301 substancji czynnych stosowanych m.in. w onkologii, kardiologii, pulmonologii czy ginekologii. To leki, których braki mogą negatywnie wpłynąć na dostęp do terapii pacjentów i stanowić poważne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej. Lista ma wzmocnić bezpieczeństwo lekowe oraz zagwarantować nieprzerwany dostęp do leków dla pacjentów.

zdjęcie wiceministra zdrowia Marka Kosa

Lista Leków Krytycznych ma na celu także wsparcie i wzmocnienie rodzimego przemysłu farmaceutycznego, które przełoży się na produkcję leków lub jej utrzymanie w Polsce. "Pandemia i wojna w Ukrainie, pokazały, że w takich krytycznych sytuacjach dostęp do leków z tego rynku jest utrudniony. Dlatego chcemy wzmocnić produkcję w Polsce i Europie oraz zabezpieczyć trwałe i nieprzerwane łańcuchy dostaw, substancji czynnych i leków gotowych" - mówi wiceminister zdrowia Marek Kos.

Minister wyjaśnia, że Krajowa Lista Leków Krytycznych powstała w oparciu o analizę Europejskiej Listy Leków Krytycznych, listę API przygotowaną dla Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz opinie konsultantów krajowych. Znajdują się tam leki, których braki mogą spowodować problemy w dostępie do terapii dla pacjentów i być dużym wyzwaniem dla systemu opieki zdrowotnej. „Chcemy współpracować z producentami leków i substancji czynnych, aby zapewnić stabilność dostaw oraz opracować odpowiednie zachęty dla sektora farmaceutycznego” – dodaje min. Kos.

Wszystkim zebranym w projekcie oraz zgłoszonym w ramach konsultacji substancjom czynnym zostały przypisane kody chorób (klasy ATC) oraz dokonano oceny według kryteriów:

  • średniego miesięcznego wolumenu sprzedaży,
  • dostępności produktów leczniczych z daną substancją czynną,
  • krytyczności substancji czynnych z uwzględnieniem miejsc wytwarzania i odpowiedników,
  • krytyczności pod względem klinicznym.

Krytyczność pod względem klinicznym została podzielona na trzy poziomy, na podstawie opinii konsultantów krajowych:

  • poziom bardzo krytyczny obejmuje:

- substancje czynne zawarte w produktach leczniczych ze wskazaniami o bardzo poważnych konsekwencjach dla zdrowia pacjenta lub zdrowia publicznego; leki lub grupy leków stosowane w leczeniu pacjentów z ogólnymi ostrymi stanami zagrażającymi życiu, specyficznymi ostrymi stanami zagrażającymi życiu lub stanami nieodwracalnie postępującymi;

- nie występują odpowiedniki produktów leczniczych w danym wskazaniu lub występuje co najwyżej jeden odpowiednik;

- nie występują alternatywne metody leczenia w danym wskazaniu;

- brak dostępności rynkowej produktów leczniczych zawierających daną substancję czynną do miesiąca może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia.

  • poziom średnio krytyczny:

- substancje czynne zawarte w produktach leczniczych ze wskazaniami mającymi poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta lub zdrowia publicznego;

- występują co najwyżej dwa alternatywne metody leczenia w danym wskazaniu;

- brak dostępności rynkowej produktów leczniczych zawierających daną substancję czynną do trzech miesięcy może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia.

  • poziom niskiej krytyczności:

- substancje czynne zawarte w produktach leczniczych nie spełniające żadnego z powyższych warunków ryzyka wysokiego lub średniego zagrożenia życia lub zdrowia;

- występują więcej niż dwa odpowiedniki produktów leczniczych w danym wskazaniu;

- występują liczne alternatywne metody leczenia w danym wskazaniu;

- brak dostępności rynkowej nie wpływa na zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta.

„Zapewne w ciągu sześciu miesięcy będziemy aktualizować listę, uwzględniając kolejne wersje unijnego wykazu leków o krytycznym znaczeniu oraz w zależności od zmieniającej się sytuacji rynku farmaceutycznego” – mówi wiceminister Marek Kos i dodaje: „Wypracujemy także wraz z innymi resortami i instytucjami taki system zachęt, aby polscy producenci byli w stanie jak najlepiej zabezpieczyć naszych pacjentów i zwiększyć dostęp do substancji z listy”.

Zobacz Listę Leków Krytycznych

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}