W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Populacyjny program profilaktyki chorób odtytoniowych

Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje Populacyjny program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POCHP). Ma on na celu:

  • zmniejszenie zachorowalności na schorzenia odtytoniowe,
  • zwiększenie świadomości szkodliwości palenia,
  • zwiększenie świadomości metod zapobiegania i leczenia uzależnienia od tytoniu,
  • poprawa dostępu do specjalistycznego leczenia uzależnienia od tytoniu (w szczególności dla osób obciążonych chorobami układu krążenia, układu oddechowego i nowotworowymi).

W ramach programu na etapie podstawowym udzielane są porady antytytoniowe i wykonywane są bezpłatne badania spirometryczne. W 2015 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zakontraktował 137 świadczeniodawców realizujących etap podstawowy programu na kwotę 1 852 507 zł. Mogą z niego skorzystać osoby:

  • pomiędzy 40. a 65. rokiem życia,
  • które nie miały wykonanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POChP w czasie ostatnich 36 miesięcy (także u innych świadczeniodawców),
  • u których nie zdiagnozowano wcześniej, w sposób potwierdzony badaniem spirometrycznym, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (lub przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy).

Etap specjalistyczny obejmuje m.in. ustalenie wskazań i przeciwwskazań do terapii grupowej lub indywidualnej oraz farmakoterapii, przeprowadzenie wywiadu dotyczącego chorób współistniejących, wykonanie badania oznaczenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

W 2015 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zakontraktował 17 świadczeniodawców realizujących etap specjalistyczny na kwotę 1 616 800 zł.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.11.2017 11:49 Dominika Waligórska
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:17 Dominika Waligórska
{"register":{"columns":[]}}