Portfel Aplikacji Zdrowotnych
Ministerstwo Zdrowia informuje, że rozpoczęto realizację projektu „Portfel Aplikacja Zdrowotnych”. Wniosek o dofinansowanie projektu został złożony w naborze konkursowym nr FERC.02.01-IP.01-001/23 w ramach działania 02.01 Wysoka jakość i dostępność e-usług publicznych, Priorytet II: Zaawansowane usługi cyfrowe, w Programie Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Projekt został wybrany do dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Porozumienie o dofinansowanie projektu zostało zawarte 29 kwietnia 2024 r.
Kto realizuje projekt?
Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Zdrowia (Liderem Projektu jest Departament Innowacji MZ) oraz Centrum e-Zdrowia (Partner Projektu).
Do kogo skierowany jest projekt?
Projekt jest skierowany przede wszystkim do pacjentów, gdyż aplikacje zdrowotne, które znajdą się w PAZ, będą dedykowane pacjentom. Ponadto projekt może przynieść korzyści organizacjom pacjentów, personelowi medycznemu, twórcom aplikacji zdrowotnych, ze szczególnym uwzględnieniem uczelni medycznych nadzorowanych przez Ministra Zdrowia, a także instytucjom oraz organizacjom eksperckim działającym w obszarze ochrony zdrowia.
Jakie są cele projektu?
Celem projektu jest utworzenie i udostępnienie Portfela Aplikacji Zdrowotnych (PAZ).
W projekcie planujemy powierzenie państwowym uczelniom medycznym grantów na wytworzenie 10 aplikacji mobilnych, które następnie otrzymają tytuł „Aplikacja Certyfikowana MZ” i zostaną włączone do PAZ. Ponadto aplikacje, które już są dostępne na rynku, także będą miały możliwość uzyskania certyfikatu MZ i włączenia do PAZ.
Efektem projektu będzie Portfel Aplikacji Zdrowotnych, w którym znajdą się certyfikowane aplikacje mobilne skierowane do pacjentów i bezpłatne dla każdego użytkownika. Katalog aplikacji będzie dostępny na portalu PAZ.
Jakie zadania będą realizowane w projekcie?
W ramach projektu:
- opracujemy procedurę certyfikacji aplikacji dostępnych na rynku oraz udostępnimy narzędzie online do składania wniosków o uzyskanie tytułu "Aplikacja Certyfikowana MZ";
- opracujemy procedurę udzielania grantów na wytworzenie aplikacji zdrowotnych oraz udostępnimy narzędzie online do składania wniosków o udzielenie grantu na wytworzenie aplikacji zdrowotnych przez uczelnie medyczne;
- udostępnimy e-usługę dot. certyfikacji aplikacji zdrowotnych;
- udostępnimy portal Portfela Aplikacji Zdrowotnych (PAZ) (podstrona gov.pl), na którym zamieścimy katalog aplikacji certyfikowanych – zakładamy, że w PAZ będzie się znajdować co najmniej 10 aplikacji.
- przeprowadzimy działania informacyjno-promocyjne.
Aplikacje będą bezpłatne dla każdego użytkownika i dystrybuowane przez obecnie funkcjonujące sklepy (Apple, Google). Tytuł „Aplikacja Certyfikowana MZ” przyznawany będzie na 24 miesiące. W tym okresie aplikacja będzie włączona do PAZ.
Aplikacje będą weryfikowane pod kątem merytorycznym m.in. funkcjonalności aplikacji, jej użyteczności, łatwości obsługi, zawartości merytorycznej, innowacyjności oraz w zakresie bezpieczeństwa informacji.
Jakie korzyści zostaną osiągnięte?
Realizacja projektu umożliwi osiągnięcie następujących korzyści:
- poprawa dostępu do informacji na temat aplikacji zdrowotnych,
- zwiększenie dostępu do wiarygodnych rozwiązań służących zarządzaniu własnym zdrowiem,
- zwiększenie zaangażowania pacjentów w zarządzanie własnym zdrowiem.
Jaki jest planowany okres realizacji projektu?
Data rozpoczęcia realizacji projektu: 2 stycznia 2023 r.
Planowana data zakończenia realizacji projektu: 30 listopada 2026 r.
Należy zaznaczyć, że nabór do procedury certyfikacji aplikacji dostępnych na rynku rozpoczął się już 31 marca 2023 r., czyli jeszcze przed uzyskaniem dofinansowania. Działanie to jest kontynuowane, a wraz z rozpoczęciem realizacji projektu PAZ w ramach FERC rozpoczęły się prace mające na celu uruchomienie ścieżki powierzenia grantów na stworzenie aplikacji zdrowotnych.
Gdzie dostępne są informacje na temat projektu?
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat PAZ dostępnymi na:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/aplikacje-certyfikowane-mz-w-portfelu-aplikacji-zdrowotnych-paz
Informacje będą sukcesywnie poszerzane, szczególnie w zakresie naboru na powierzenie grantów.
Wartość Projektu: 14 149 408,22 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 11 278 493,29 zł
Kontakt:
e-mail: paz@mz.gov.pl
tel.: +48 22 634 96 18
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE