Postępy w pracach nad tzw. traktatem pandemicznym WHO
29.09.2022
W czerwcu br., w ramach przygotowań do drugiej sesji Intergovernmental Negotiating Body (INB), została zaprezentowana pierwsza wersja dokumentu Working draft (projekt roboczy). Biuro INB, składające się z przedstawicieli państw członkowskich WHO (reprezentantem regionu EURO jest przedstawiciel NL) i Sekretariatu WHO, opracowało go na podstawie wkładów i informacji, przekazanych m. in. przez państwa członkowskie i organizacje pozarządowe.
Chociaż dokument nazywany jest Working draft, to właściwsze jest określenie go jako szkicu lub konspektu. Na obecnym etapie prac (stan na wrzesień br.) nie zawiera konkretnych postanowień – postulatów, oczekiwań, zobowiązań itp. Ponadto żadne elementy Working draft nie mają charakteru ostatecznego i stanowią tylko listę postulatów oraz oczekiwań państw członkowskich WHO pod adresem przyszłego traktatu.
Projekt został przygotowany przez biuro INB na podstawie wkładów państw członkowskich i innych zainteresowanych stron. Założeniem biura było stworzenie złożonego i spójnego projektu roboczego, który ujmie jak najwięcej obszarów, perspektyw i poglądów. Working draft jest traktowany jako elastyczny dokument, który stopniowo będzie przekształcany we właściwą treść projektu tzw. traktatu. Przewiduje się, że podczas dalszych dyskusji na forum INB, państwa członkowskie wprowadzą szczegółowe przepisy operacyjne, merytoryczne i inne. Można się również spodziewać, że dokonane zostaną istotne zmiany w strukturze dokumentu.
Zgodnie z planem prac INB pisemne komentarze do przedstawionego Working draft można było zgłaszać do 15 września. Uwagi w imieniu UE zgłosił unijny negocjator, po uprzednim zebraniu ich od państw członkowskich.
Strona polska stoi na stanowisku, że przyszły tzw. traktat pandemiczny powinien być dokumentem jak najbardziej zwięzłym, operacyjnym, koncentrującym się na kwestiach najważniejszych dla globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego, w tym przede wszystkim poruszającym najistotniejsze dla walki z pandemiami obszary, nie naruszającym suwerenności państw i zostawiającym szerokie pole do decyzji państwom członkowskim. Końcowy dokument powinien być w pierwszej kolejności możliwy do akceptacji i implementacji przez zdecydowaną większość państw członkowskich WHO.
Druga sesja INB odbyła się w dn. 18–21 lipca br. w formie hybrydowej. Strona polska była na niej reprezentowana przez przedstawicieli BWM MZ oraz Stałego Przedstawicielstwa RP przy NZ w Genewie.
Wszelkie informacje nt. trwających w ramach INB prac, w tym całość dokumentacji dot. tzw. traktatu pandemicznego znajdują się na oficjalnej stronie INB: inb.who.int.
Wcześniejszy komunikat w sprawie tzw. traktatu pandemicznego WHO jest dostępny tutaj: link