W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Postępy w pracach nad tzw. traktatem pandemicznym WHO (stan na czerwiec 2024 r.)

21.06.2024

W maju 2024 r., w trakcie 77. sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia (WHA77) przyjęta została decyzja o wydłużeniu mandatu Międzynarodowego Ciała Negocjacyjnego ds. opracowania tzw. traktatu pandemicznego (Intergovernmental Negotiating Body, INB) do maja 2025 r., do 78. sesji WHA. W decyzji dopuszczono możliwość wcześniejszego przyjęcia traktatu i zwołania w tym celu sesji specjalnej WHA jeszcze w 2024 r., zależnie od postępu w negocjacjach.

Państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia w czasie WHA77 wyraziły uznanie dla INB za pracę nad przygotowaniem pierwszego na świecie porozumienia, mającego na celu zapobieżenie powtórzeniu się globalnych skutków zdrowotnych, gospodarczych i społecznych pandemii COVID-19. Od początku negocjacji w lutym 2022 r. do maja 2024 r. odbyło się łącznie 9 sesji INB, przy czym niektóre sesje były rozłożone na kilka posiedzeń lub wznowione, pomiędzy sesjami zaś trwały prace międzysesyjne. Jednak ze względu na głęboką różnicę stanowisk poszczególnych państw i regionów, całość tzw. traktatu pandemicznego nie została ostatecznie uzgodniona do początkowo założonego terminu WHA77, w związku z czym podjęto decyzję o przedłużeniu prac o maksymalnie jeden rok.

Ministerstwo Zdrowia podtrzymuje swoje stanowisko, wyrażone w uprzednio publikowanych komunikatach, że ostateczny tekst tzw. traktatu pandemicznego powinien być zwięzły, operacyjny i koncentrujący się na kwestiach najważniejszych dla światowego bezpieczeństwa zdrowotnego. Tym samym, dokument ten powinien poruszać najistotniejsze dla walki z pandemiami obszary oraz zostawiać szerokie pole do decyzji państwom członkowskim, zgodnie z właściwym prawem krajowym, bez ryzyka naruszania ich suwerenności. Podstawą prac przedstawicieli MZ w sprawie tzw. traktatu pandemicznego jest Konstytucja RP oraz Ustawa z dnia 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych (Dz. U. 2000 Nr 39 poz. 443).

Całość dokumentacji, dotyczącej tzw. traktatu pandemicznego znajduje się na oficjalnej stronie INB: https://inb.who.int/. Poprzednie komunikaty Ministerstwa Zdrowia na temat postępów w pracach nad tzw. traktatem pandemicznym dostępne są pod następującymi linkami: https://www.gov.pl/web/zdrowie/traktat-pandemiczny-who-i-aktualizacja-miedzynarodowych-przepisow-zdrowotnych-2005--udzial-w-pracach-przedstawicieli-ministerstwa-zdrowia, https://www.gov.pl/web/zdrowie/postepy-w-pracach-nad-tzw-traktatem-pandemicznym-who, oraz https://www.gov.pl/web/zdrowie/postepy-w-pracach-nad-tzw-traktatem-pandemicznym-who-oraz-zmianami-miedzynarodowych-przepisow-zdrowotnych-2005--aktualizacja-informacji-stan-na-sierpien-2023-r#:~:text=traktatem%20pandemicznym%20WHO%20rozpocz%C4%99%C5%82y%20si%C4%99,pa%C5%84stwa%20cz%C5%82onkowskie%20%C5%9Awiatowej%20Organizacji%20Zdrowia.

 

Materiały

komunikat - Traktat Pandemiczny
komunikat​_-​_Traktat​_Pandemiczny​_.pdf 0.11MB
{"register":{"columns":[]}}