W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Procedury antykorupcyjne stosowane w ramach MFEOG i NMF

Norweski Mechanizm Finansowy (NMF) jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej, którą Norwegia przyznała nowym członkom Unii Europejskiej, m.in. Polsce. Fundusze te są związane z przystąpieniem Polski do UE wraz z jednoczesnym wejściem do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE oraz Islandia, Liechtenstein, Norwegia).

Obecnie jest realizowana trzecia edycja NMF na lata 2014-2021. Pierwsza edycja dotyczyła okresu 2004-2009, natomiast druga okresu 2009-2014.  

Jaką rolę odgrywa Ministerstwo Zdrowia w realizacji MFEOG i NMF

Na mocy załącznika B Memorandum of Understanding w sprawie wdrażania Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 - 2021 podpisanego w dniu 20 grudnia 2017 r. w ramach obszaru programowego: Europejskie wyzwania w zdrowiu publicznym, Minister Zdrowia został wyznaczony do pełnienia roli Operatora Programu Zdrowie. Przedmiotowy Program realizowany jest we współpracy z partnerem z Państwa-Darczyńcy, tj. Norweskim Dyrektoriatem ds. Zdrowia.

Celem Programu jest wzmocniona profilaktyka i ograniczenie nierówności w zdrowiu. Program koncentruje się głównie na zmniejszaniu społecznych nierówności w zdrowiu i obejmuje działania związane z telemedycyną i polityką e-zdrowia, zdrowym stylem życia dzieci i młodzieży oraz środowiskowym modelem opieki psychiatrycznej.

Jednym z celów Programu jest wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Państwami Darczyńcami a Rzecząpospolitą Polską w celu stymulowania
i rozwoju długookresowej współpracy. Do realizacji tego celu służy Fundusz Współpracy Dwustronnej.

Struktura Programu (projekty realizowane w ramach Programu)

  1. Projekt predefiniowany w zakresie telemedycyny i e-Zdrowia (PDP1, Beneficjent: Departament Innowacji MZ, Partner: Norweskie Centrum Badań nad e-Zdrowiem w Tromsø)

Celem ogólnym projektu jest ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu, poprzez wyrównanie dostępu do usług medycznych. Działania kierowane są m.in. do najmniej zamożnych grup społecznych i są oparte na rozwiązaniach telemedycznych. W projekcie polscy i norwescy eksperci opracowali modele procedur telemedycznych w obszarach: kardiologii, geriatrii, psychiatrii, położnictwa, diabetologii oraz chorób przewlekłych.

Pozostałe działania w projekcie to organizacja szkoleń informatycznych dla lekarzy, w tym dotyczących oprogramowania właściwego dla telemedycyny i e-zdrowia oraz e-szkolenia w zakresie zdrowia psychicznego oraz ogólnopolska kampania podnosząca świadomość na temat telemedycyny i zdrowia psychicznego, profilaktyki i szczepień. Na sam koniec realizacji projektu planowana jest ocena modeli telemedycyny i ich zastosowania

  1. Projekt predefiniowany w zakresie zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży (PDP2, Beneficjent: Departament Oceny Inwestycji MZ. Partnerzy:  Norweskie Towarzystwo Onkologiczne w Oslo oraz Centrum Opieki Zdrowotnej w gminie Verdal)

Głównym celem projektu jest szerzenie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży objętej wsparciem w projekcie. Zrealizowanie projektu przyczyni się do zrównoważonego wzrostu świadomości na temat zdrowego stylu życia, zmiany nawyków oraz wspierania dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi w Polsce poprzez szeroki zakres działań w 3 obszarach:

  • Odżywianie i sport (działania polegają na opracowaniu i realizacji programu szkoleniowego w zakresie kształtowania nawyków prozdrowotnych w przedszkolach i żłobkach, realizacji treningów i szkoleń dla  rodziców, opiekunów).
  • Nadużywanie substancji (kluczowym działaniem jest przeprowadzenie skierowanej do młodzieży ogólnopolskiej kampanii mającej na celu zwalczanie nadużywania tytoniu)
  • Zdrowie psychiczne (szkolenia dla pracowników szkół, rodziców i opiekunów dotyczących problemów zdrowia psychicznego młodzieży, materiały informacyjne o metodach poszukiwania pomocy dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami; udostępnienie portalu internetowego na temat zdrowia psychicznego).
  1. Konkurs dla szpitali ponadregionalnych i instytutów – pilotaż modeli telemedycznych

Celem konkursu jest przetestowanie wybranych rozwiązań wypracowanych w projekcie predefiniowanych w zakresie telemedycyny i e-zdrowia w formie pilotaży przez szpitale ponadregionalne oraz instytuty. Każdy projekt konkursowy będzie składał się z komponentów:

  • Testowanie rozwiązań modeli pilotażowych w obszarze: kardiologii, geriatrii, psychiatrii, położnictwa, diabetologii oraz chorób przewlekłych w ścisłej współpracy z placówkami opieki zdrowotnej;
  • Prowadzenie działań profilaktycznych skierowanych do mieszkańców regionów, w tym kampanii informacyjnych i promocyjnych, działań podnoszących świadomość w zakresie zdrowia;
  • Zakup sprzętu niezbędnego do wdrożenia rozwiązań modelowych.

Obszary narażone na korupcję w związku z wdrażaniem NMF

Obszarami narażonymi na korupcję są:

  • zadania związane z naborem i oceną wniosków złożonych w ramach konkursu o dofinansowanie projektów,
  • prowadzenie postępowań w zakresie udzielenia zamówień publicznych m.in. tych, które dotyczą:
    • wyboru ekspertów zewnętrznych do przeprowadzenia oceny merytorycznej wniosków aplikacyjnych złożonych w ramach konkursu;
    • wyboru wykonawców działań prowadzonych w ramach wdrażania Programu Zdrowie;
    • działań promocyjnych i ekspertyz.

Mechanizmy przeciwdziałania korupcji

Mechanizmy antykorupcyjne ograniczają niebezpieczeństwo wystąpienia zdarzeń o charakterze korupcyjnym. Głównymi mechanizmami stosowanymi przy realizacji Programu Zdrowie w ramach NMF są:

  1. Przy naborze wniosków:
  • każda osoba, która ocenia wnioski pod kątem formalnym i merytorycznym, musi podpisać deklarację o bezstronności i poufności,
  • ocenę wydają co najmniej dwie osoby (zasada dwóch par oczu),
  • karty oceny sprawdza sekretarz Zespołu Oceny Formalnej i sekretarz Zespołu Oceny Merytorycznej.
  1. Przy postępowaniach w ramach zamówień publicznych stosuje się przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych.
  2. Opisy stanowisk pracy osób odpowiedzialnych za bezpośredni nadzór nad projektami wdrażanymi w ramach wspomnianych programów zawierają informacje o zagrożeniu korupcją.
  3. MZ (Operator Programu):
  • monitoruje projekty,
  • posiada system wykrywania, raportowania i korekty nieprawidłowości.
  1. Kontrole na miejscu realizacji projektu i po jego zakończeniu przeprowadza co najmniej dwuosobowy Zespół Kontrolujący (zasada 2 par oczu). 

Dodatkowe informacje w sprawie NMF

 

Kontakt w sprawie NMF

Departament Oceny Inwestycji

e-mail: dep-doci@mz.gov.pl

telefon: +48 22 530 03 69  

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
13.03.2018 11:54 Rafał Babraj
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Rafał Babraj
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Procedury antykorupcyjne stosowane w ramach MFEOG i NMF 6.0 17.02.2023 11:56 Maria Kuźniar
Procedury antykorupcyjne stosowane w ramach MFEOG i NMF 5.0 02.08.2022 13:02 Maria Kuźniar
Procedury antykorupcyjne stosowane w ramach MFEOG i NMF 4.0 29.07.2022 08:29 Maria Kuźniar
Procedury antykorupcyjne stosowane w ramach MFEOG i NMF 3.0 29.07.2022 08:28 Maria Kuźniar
Procedury antykorupcyjne stosowane w ramach MFEOG i NMF 2.0 21.01.2021 09:37 Bartłomiej Celejewski
Procedury antykorupcyjne stosowane w ramach MFEOG i NMF 1.1 05.04.2018 14:31 Rafał Babraj
Procedury antykorupcyjne stosowane w ramach MFEOG i NMF 1.0 13.03.2018 11:54 Rafał Babraj

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}