W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Profilaktyka antytytoniowa

Działania w kierunku profilaktyki i zwalczania alergii i astmy koncentrują się głównie wokół profilaktyki antytytoniowej, zwalczania uzależnienia i promowania przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego. Do tych działań należą m.in. prace nad wdrożeniem tzw. „dyrektywy tytoniowej” Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów oraz uchylająca dyrektywę 2001/37/WE (Dz. Urz. UE L 127 z 29.4.2014 str. 1).

Obecnie trwa kolejna edycja Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce. Jej dotychczasowe rezultaty potwierdzają, że przyjęta strategia ograniczania palenia tytoniu i skuteczności wdrażanych rozwiązań edukacyjnych, interwencyjnych i legislacyjnych jest właściwa. Program potrwa do 31 grudnia 2017, następnie działania związane z ograniczeniem narażenia na dym tytoniowy będą kontynuowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia.

W projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 planowane są działania dotyczące ochrony przed dymem tytoniowym i parą z tzw. papierosów elektronicznych (w tym działania informacyjno-edukacyjne i profilaktyczne). Niezależnie od tego planowane są też badania, rozwój i promocja zagadnień związanych z czynnikami ryzyka chorób alergicznych i astmy (szczególnie pochodzenia powietrznopochodnego).

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.10.2017 13:20 Dominika Waligórska
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:17 Dominika Waligórska
{"register":{"columns":[]}}